Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

giełda Bitcoin

Bitcoin (BTC) – definicja

Historia kryptowalut oficjalnie sięga już 1998 roku, kiedy to Wei Dai, aktywista i haker komputerowy, propagował stworzenie nowego modelu finansowo-społecznego dla świata. Rozwój sieci komputerowych dopiero się jednak rozwijał, choć nie potrzeba było wiele czasu do powstania pierwszej kryptowaluty, Bitcoina, w 2009 roku. Wiele źródeł wskazuje na autorstwo Satoshiego Nakamoto, ale warto nadmienić, biorąc pod uwagę real politik, że tak zaawansowany i globalny projekt raczej nie był dziełem pojedynczego uzdolnionego pasjonata. Do podstawowych cech kryptowaluty zaliczyć można brak strukturalnego oparcia na emitencie państwowej, fiduncjarność (Bitcoin jest walutą podzielną aż do ośmiu miejsc po przecinku, dlatego pod tym względem nie może w żadnym stopniu równać się z jakąkolwiek „realną” walutą, posiadającą mennicę niecybernetyczną), brak scentralizowanej administracji (swego rodzaju „równość” wśród użytkowników, jak i minerów Bitcoina, o czym będzie mowa dalej) i wykorzystanie internetowych baz za pomocą transferu peer-to-peer. Zwłaszcza dzięki pierwszej cesze waluta internetowa Bitcoin charakteryzuje się swego rodzaju suwerennością względem ewentualnie podejmowanych działań interwencyjnych ze strony rządów lub banków centralnych. Fakt ten nie tylko jest ważny dla funkcjonowania Bitcoina, ale sprawił, że zaufanie do niego jako waluty bardzo szybko zaczęło rosnąć.

Kopanie Bitcoin – opłacalność inwestycji

W przypadku istniejących na świecie walut „tradycyjnych” stwierdzić można, że każda z nich posiada swoją mennicę, a zarząd nad nią sprawuje bank centralny państwa (w przypadku Polski jest to NBP a także pośrednio KNF). W przypadku Bitcoina sprawa wygląda zupełnie inaczej. Swego rodzaju mennicą bitcoina bezpośrednio są użytkownicy, tzw. „kopacze” (z ang. miners). Generacja waluty możliwa jest za pomocą programowania, do czego niezbędna jest wiedza informatyczna, jak i odpowiednio dobry sprzęt komputerowy. Jednakże kopanie kryptowalut nie musi być aż takie trudne, a opłacalność tego rodzaju inwestycji jest całkiem spora. „Kopacz” z dobrym sprzętem (w tym kartą graficzną) jest w stanie generować nawet do 0,05 BTC dziennie (system działa przez 24h/dobę, gdyż bitcoin informacje przesyła cały czas), co przy uwzględnieniu wymiany walutowej może dać realny zysk w postaci ponad trzech tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście tego rodzaju aktywność należy potraktować jako inwestycję raczej nie krótkoterminową – zakup sprzętu, zapoznanie się z dostępną na rynku literaturą i próbny okres zapoznawania się ze strukturą kopania kryptowaluty może potrwać nawet kilka tygodni.

Wirtualna waluta BTC

Bitcoin (BTC) jest obecnie najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Trudno się temu dziwić. Oprócz wcześniej wskazanych zalet charakteryzuje się tym, że w przeciwieństwie do walut niebędących kryptowalutami, maksymalna liczba wyprodukowanych Bitcoinów jest określona (21 milionów). Dzięki odpowiednim algorytmom przekroczenie tej granicy jest nierealne, co zaś powoduje, że wartość Bitcoina może być uznawana za nawet bardziej stabilną niż np. wartość złota, którego całość światowych zasobów nie jest jasno określona i przewidziana. Sukces Bitcoina może być także mierzony w jego wartości, która dzięki dużemu popytowi i ograniczonej podaży wzrastała na przestrzeni lat błyskawicznie. Można powiedzieć, że kurs bitcoina od początku piął się w górę, dzięki czemu osoba, która zainwestowała w tę walutę np. w 2010 roku około 100 dolarów, w tej chwili może być prawie że milionerem.

Bitcoin w Polsce - historia

Choć Bitcoin historię swą bierze z 2009 roku, zainteresowanie nim na rynku polskim powszechne stało się w ciągu ostatnich kilku lat. O ile początkowo kryptowaluta ta była przedmiotem zainteresowania raczej wąskich grup ekonomistów i inwestorów (którzy również patrzyli nań raczej sceptycznie przez wzgląd na możliwe przekształcenie się całego projektu w bańkę spekulacyjną), dzisiaj bitmonetami jesteśmy w stanie zapłacić nawet w niektórych sklepach internetowych, a fora internetowe aż kipią od wiadomości na jego temat. Coraz większe zainteresowanie przenosi się również na inne kryptowaluty (litecoin, namecoin, paycoin), dlatego można sądzić, że temat ten w Polsce będzie występować coraz częściej i nic nie zanosi się na jego depopularyzację.

Jak wykopywać Bitcoiny - kopanie kryptowalut

Bitcoina kurs wymiany zdecydowanie może zachęcać do inwestycji w kopanie tej kryptowaluty. Podstawową radą przy procesie decyzji dotyczącym partycypacji przy tworzeniu Bitcoina jest czas. Stwierdzono, że średnio co 3 – 4 lata następuje zmniejszenie wartości nagrody, jaką otrzymuje każdy z kopaczy. Ponadto, im więcej kopaczy, tym mniejsza produktywność każdego sprzętu (czyli tzw. „koparki”). Uzasadnienie to czerpie z fundamentalnej zasady Bitcoina, dotyczącej jego ograniczonej ilości. Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani na zajęcie się tym interesem, powinniśmy poszukać odpowiedniej „koparki” do kupna, a także możliwie znaleźć źródło darmowej energii elektrycznej (w polskim prawodawstwie popularnym pomysłem jest wykorzystanie własnej działalności gospodarczej, chociaż nie jest to pomysł do końca godny polecenia).