Reklama
WIG83 007,32-0,13%
WIG202 457,83-0,25%
EUR / PLN4,31-0,04%
USD / PLN3,97-0,01%
CHF / PLN4,52-0,06%
GBP / PLN5,03-0,07%
EUR / USD1,08-0,04%
DAX17 556,49+0,76%
FT-SE7 683,02-0,02%
CAC 407 948,40+0,23%
DJI38 972,41-0,25%
S&P 5005 078,18+0,17%
ROPA BRENT82,37-0,02%
ROPA WTI78,56+0,90%
ZŁOTO2 031,92+0,07%
SREBRO22,45-0,13%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

decentraland gra

[Aktualizacja: 11 marca 2022r., 11:06:28]

 

Spis treści:

  1. Wprowadzenie
  2. Beeple NFT
  3. NBA Top Shot
  4. Cryptopunks
  5. Axie Infinity
  6. Decentraland

 

Reklama

 

Zainteresowanie NFT sięgna zenitu. Podczas gdy wiele projektów NFT miało małą społeczność entuzjastów od ich wczesnego istnienia, 2021 wywołał trochę szumu wokół NFT. Wielu uważało, że DeFi wprowadzi powszechną adopcję do przestrzeni krypto. Wydaje się jednak, że propozycja wartości NFT jest znacznie łatwiejsza do zrozumienia dla osób niezwiązanych z technologią blockchain. W związku z tym niektóre projekty NFT weszły nawet do mainstream'u. Jednak o jakich projektach konkretnie tutaj mowa?

 

Wprowadzenie

Po pierwsze, jeśli chcesz dowiedzieć się tego, czym jest NFT, zapoznaj się z Przewodnikiem po Krypto-Kolekcjonerskich przedmiotach i Niewymienialnych Tokenach (NFT).
Krótko mówiąc, NFT to unikalne cyfrowe przedmioty zabezpieczone kryptografią. Mogą reprezentować cyfrowe kolekcje, elementy gier, zwierzaki, memy, a nawet pozycje dostawców płynności (LP) w DeFi. 

Niektóre mniej zbadane zastosowania obejmują reprezentowanie własności rzeczywistych aktywów, takich jak nieruchomości lub dzieła sztuki. Prawdopodobnie będzie również możliwe tokenizowanie przedmiotów o wysokiej wartości, takich jak zabytkowy samochód i podział jego własności między wiele osób. W takim przypadku każdy z nich byłby właścicielem ułamka samochodu.

Jednak większość popularnych zastosowań NFT dotyczyła do tej pory elementów cyfrowych. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Reklama

 

1. Beeple NFT

Prawdopodobnie słyszałeś(-aś) już o tej sprzedaży NFT. To jeden z rzadkich przypadków, gdy wydarzenie w świecie kryptowalut przedostaje się do mainstream'u. Cyfrowy artysta Mike Winkelmann, lepiej znany jako Beeple, zawojował świat sztuki, sprzedając NFT za ETH o wartości $69 milionów. Sprzedaż została ułatwiona przez dom aukcyjny Christie’s. Beeple wcześniej nie sprzedał dzieła za więcej niż $100 i z dnia na dzień stał się jednym z najwyżej cenionych żyjących artystów na świecie.

Jaki mógł być powód, dla którego jego praca była tak wysoko ceniona? Cóż, Beeple miał już duże grono fanów dzięki swojej serii, w której codziennie tworzy i przesyła grafikę. Najwyraźniej nie opuścił ani jednego dnia przez ostatnie 14 lat. Sama praca nosi tytuł „Everydays - The First 5000 Days” i jest kolażem jego prac z pierwszych 5000 dni trwania projektu.

Wyprzedaż Beeple'a jest kamieniem milowym w kolejnym rozdziale cyfrowej sztuki i pokazuje, że NFT nie są zwykłą ciekawostką, która szybko zostanie zapomniana.

 

2. NBA Top Shot

Od marca 2021 roku NBA Top Shot jest jednym z najbardziej udanych projektów NFT. Według panelu danych Block, NBA Top Shot ma najwięcej użytkowników ze wszystkich projektów NFT. Chociaż dane te nie uwzględniają marginalnych mniejszych projektów NFT, jest to imponujące osiągnięcie.
Reklama

NBA Top Shot to projekt Dapper Labs, w ramach którego użytkownicy mogą kupować pakiety unikalnych grafik cyfrowych przedstawiających znane momenty NBA jako NFT.

Czemu można przypisać jego sukces? Cóż, marka NBA jest zdecydowanie istotnym czynnikiem. Wydawanie przedmiotów kolekcjonerskich związanych z grą, którą wiele osób już interesuje, jest łatwiejszą sprzedażą niż cyfrowe zwierzątko. Innym aspektem może być doświadczenie użytkownika. NBA Top Shot w ogóle nie wygląda jak produkt typu blockchain, co obniża barierę wejścia dla większości ludzi.

Czy kiedykolwiek próbowałeś(-aś) zaprosić znajomych do DeFi lub yield farmingu, tylko po to, aby dowiedzieć się, że produkty są po prostu zbyt trudne w użyciu dla początkujących? Cóż, mamy kilka przydatnych przewodników, takich jak ten dotyczący MetaMask, jednakże próg wejścia w świat krypto musi przejść jeszcze długą drogę, zanim stanie się bardziej przyjazny dla nowicjuszy.

NBA Top Shot unika tego problemu, odrywając się od aspektów decentralizacji, aby poprawić wrażenia użytkownika. Jest prawdopodobne, że wielu użytkowników nawet nie wie, że w ogóle korzysta z produktu opartego na blockchainie – można to uznać za sukces sam w sobie.

 

Reklama

 

3. Cryptopunks

Cryptopunks to jedne z najwcześniejszych NFT, jakie kiedykolwiek istniały na Ethereum. Są dostępne od lat i były otoczone umiarkowanym zainteresowaniem aż do wybuchu NFT w 2021 roku.

Cryptopunks to projekt Larva Labs. Zawiera 10 000 unikalnych „postaci” kolekcjonerskich na Ethereum. Nie ma dwóch takich samych.

W momencie premiery każdy, kto posiadał portfel Ethereum, mógł je odebrać bezpłatnie. W 2018 roku można było je kupić za średnią cenę 50-100 USD. Jednak w 2021 roku ceny eksplodowały. Od marca 2021 roku najdroższy został sprzedany za 4 200 ETH.

Odbierać za darmo, a potem sprzedawać za miliony? Całkiem niezła inwestycja. Chociaż warto zauważyć, że kupowanie „pierwszego” czegoś zwykle wiąże się z wyższą ceną, a takie zwroty są mało prawdopodobne w przyszłości.

Reklama

 

4. Axie Infinity

Axie Infinity to gra typu blockchain, w której gracze mogą hodować wirtualne zwierzaki zwane Axis. Możesz myśleć o tym jako o połączeniu Pokémonów i CryptoKitties. Gracze posiadają i kontrolują te zwierzaki lub mogą nimi handlować z innymi graczami. Mogą razem walczyć z potworami w trybie Przygodowym, lub walczyć ze sobą w bitwie PvP (gracz kontra gracz). 

Jeśli chodzi o zaplecze techniczne, Axies postępuje zgodnie ze standardem ERC-721 na Ethereum. Gra oferuje również kupowanie i sprzedawanie przedmiotów i wirtualnych nieruchomości, które w rzeczywistości są NFT. 
Axie Infinity to jedna z najpopularniejszych gier NFT na Ethereum. Wraz z uruchomieniem sidechain'a Rhonin, wysokie opłaty gas również powinny być mniejszym problemem dla graczy. Chcesz dowiedzieć się więcej o grze? Sprawdź nasz szczegółowy artykuł o Axie Infinity.

 

5. Decentraland

Decentraland to oparta na blockchainie gra wirtualnej rzeczywistości (VR). Gracze mogą rozwijać i handlować LAND, wirtualną krainą reprezentowaną przez token ERC-721. Każdy kawałek LAND jest wyjątkowy, a właściciele mogą wybrać zawartość, którą chcą wypełnić swoją ziemię. Może być to prosta scena, bądź też skomplikowana interaktywna gra.

Gracze mogą kupić LAND za natywny token platformy, MANA. W pewnym sensie Decentraland ma własną ekonomię, w której gracze mogą wchodzić ze sobą w interakcje na różne sposoby i zarabiać na swojej aktywności. Jednak w przeciwieństwie do innych podobnych gier VR, takich jak Second Life, Decentraland jest całkowicie kontrolowane przez zdecentralizowaną grupę działaczy.

Reklama

 

Podsumowanie

Nie można zaprzeczyć, że cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie pozostaną z nami. Jeśli już, rynki NFT staną się jeszcze popularniejsze.  Mimo to, w wystarczająco długim okresie prawdopodobnym jest, że większość NFT spadnie do zera. Ponadto płynność dla NFT działa znacznie inaczej niż płynność, do której jesteś przyzwyczajony na rynku takim jak BTC/USD, więc miej to na uwadze, rozważając ich zakup.

 

 

Przekierowanie do artykułu

Czytaj więcej