Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dash

Dash - opis kryptowaluty

Dash to kryptowaluta o otwartym kodzie źródłowym (open source) oparta na blockchain, a także zdecentralizowana autonomiczna organizacja (DAO), mająca na celu stworzenie systemu szybkich, bezpiecznych i gwarantujących prywatność transakcji za pomocą kryptowaluty Dash. Dash został oparty na kodzie źródłowym bitcoina, początkowo nazywał się XCoin, a następnie Darkcoin, ze względu na zapewnianie prywatności użytkownikom, jednak nazwy te nie kojarzyły się dobrze, dlatego w 2015 r. zdecydowano się na rebranding, w wyniku którego wybrano nową nazwę - Dash. Dash zapewnia natychmiastowe transakcje, dzięki funkcji Instant Send oraz prywatność użytkownikom dzięki funkcji Private Send, która polega na mieszaniu (miksowaniu) monet i pozwala uzyskać anonimowość transakcji. Funkcja prywatności jest opcjonalna i ograniczona do operacji poniżej 1000 monet DASH. Dzięki temu Dash jest uznawany za jednego z przedstawicieli private coinów, obok Monero i Zcash.

Dash wyróżnia się także tym, że obok minerów (górników), transakcje potwierdzają również masternody, które zapewniają natychmiastowe transakcje. Masternode Dash to pełen węzeł sieci, który posiada minimum 1000 monet DASH i otrzymuje 45% nagrody za blok, podobnie jak górnik (miner), który również otrzymuje 45% nagrody. 10% nagrody za każdy blok przeznaczone jest na finansowanie organizacji DAO Dash. Masternody w Dash odpowiadają za natychmiastowe transakcje i anonimowe transfery (Private Send i Instant Send). Maksymalna podaż (liczba monet) DASH to 18 mln, a czas bloku (block time) to 2 minuty i 45 sekund.

Uwaga! Dash i Dashcoin to dwie zupełnie inne kryptowaluty.

 

Dash - kopanie (mining)

Reklama

Dash oparty jest hybrydową kryptowalutą opartą na algorytmie konsensusu Proof of Work oraz Proof of Stake. DASH oparty jest na algorytmie kryptograficznym X11, który składa się z kombinacji aż 11 różnych algorytmów SHA3, przez co jego kopanie jest mniej wydajne niż np. bitcoina, który oparty jest na algorytmie SHA-256. Dash kopie się koparkami z układem ASIC, takimi jak np. Bitmain Antminer D3. Oprócz minerów, w Dash występują również Masternody, które potwierdzają transakcje zgodnie z algorytmem Proof of Stake.

 

Notowania giełdowe i cena Dash

Dash jest popularną kryptowalutą, obok bitcoina jedna z pierwszych trzech, których cena przekroczyła 100 dolarów. DASH notowany jest na największych giełdach świata, takich jak Binance, Bitfinex, Bittrex, OKEx, a także na największej polskiej giełdzie kryptowalut BitBay.

Cenę DASH można sprawdzić na portalach CoinMarketCap oraz TradingView.

 

Jaki portfel do DASH?

Reklama

Portfel softwareowy Dash Core dostępny na Windows, Linux i MacOS. Portfele mobilne na Android i iOS to oficjalny Dash Wallet oraz Jaxx. DASH jest obsługiwany również przez portfele sprzętowe (hardware wallet), takie jak Ledger Nano S i Trezor.

 

Dash i bitcoin - różnice

Dash jest oparty na kodzie źródłowym bitcoina, jednak bardzo się od niego różni. Przede wszystkim w Dash istnieją masternody, które zapewniają natychmiastowe i anonimowe transakcje. Bitcoin jest pseudoanonimowy. Bitcoin posiada algorytm SHA-256, a Dash X11. Czas bloku w Dash wynosi 2 minuty i 45 sekund, podczas gdy w bitcoinie wynosi on 10 minut. Trudność wydobycia bitcoina jest dostosowywana co 14 dni, zaś w Dash co każdy kolejny blok.