Reklama
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100
Kurs euro:  4.33
Kurs dolara:  4.04
Kurs funta:  5.12
Kurs franka:  4.53
Ceny w Polsce:
Inflacja:  2.5%
Stopa NBP:  5.75%
Cena Pb95:  6.57
Cena ON:  6.58
Cena węgla:  1100

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy kurs złota wzrośnie

Notowania ropy naftowej kontynuują wyraźny ruch na południe. Notowania ropy gatunku WTI dzisiaj dotarły już do okolic 34 USD za baryłkę, z kolei ceny ropy Brent spadły poniżej 37 USD za baryłkę. W obu przypadkach, notowania ropy znalazły się na najniższym poziomie od końcówki maja br.

Od dwóch tygodni notowania ropy naftowej spadają, natomiast ostatnie kilka sesji to czas przyspieszenia tych zniżek. Presja strony podażowej ma ścisły związek z pogarszającymi się perspektywami popytu na ropę naftową, wynikającymi z drugiej fali pandemii. W niektórych krajach powrócił całkowity lockdown, w wielu innych jego wprowadzenie jest raczej kwestią czasu – to zaś oznacza, że popyt na paliwa będzie mniejszy niż oczekiwano jeszcze parę tygodni temu. O ile spodziewano się drugiej fali pandemii, to jej skala jest większa niż zakładano.

Dynamiczne przeceny na rynku ropy naftowej - 1

Dynamiczne przeceny na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Perspektywa obniżonego popytu na ropę naftową jest obecnie kluczowym czynnikiem negatywnie wpływającym na ceny ropy naftowej. Ale nie jedynym – presję podażową wywołuje także wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC oraz w Stanach Zjednoczonych. O ile w ostatnich tygodnia w USA problemem były huragany, to doprowadziły one jedynie do krótkich przerw w wydobyciu ropy na platformach w rejonie Zatoki Meksykańskiej.

Tymczasem firma Baker Hughes w piątek podała, że w minionym tygodniu liczba funkcjonujących wiertni ropy i gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 9 do poziomu 296. To oznacza, że październik był już trzecim z rzędu miesiącem wzrostu liczby funkcjonujących punktów wydobycia ropy i gazu w USA (październikowy wzrost wyniósł łącznie 35 wiertni). Warto mieć na uwadze, że o ile w poprzednim tygodniu liczba wiertni gazu spadła o 1, to liczba wiertni ropy wzrosła o 10, docierając do poziomu 221, najwyższego od maja br. Liczba ta jest prognostykiem wzrostu produkcji ropy w USA.

Dynamiczne przeceny na rynku ropy naftowej - 2

Dynamiczne przeceny na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cisza przed burzą na rynku złota.

Reklama

Poprzedni tydzień przyniósł sporą przecenę złota, jednak początek nowego tygodnia jest już spokojniejszy. Złoto delikatnie odbija się w górę, obecnie poruszając się w okolicach 1880 USD za uncję.

W ostatnich dniach o sytuacji na rynku złota w największym stopniu decydował amerykański dolar, który jest negatywnie skorelowany z notowaniami kruszcu. Najbliższe dni zapewne będą pod tym kątem podobne, a cena złota pozostanie w korelacji z dolarem. Z tej przyczyny, decydujący wpływ na bilans bieżącego tygodnia najprawdopodobniej będą miały wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Wynik wyborów na razie jest trudny do przewidzenia, jednak jedno wydaje się bardzo prawdopodobne – to, że niezależnie od wyniku, najprawdopodobniej najbliższe dni przyniosą podwyższoną zmienność na rynku dolara, a tym samym, też na złocie.

Niemniej, mimo możliwej nerwowości inwestorów na rynku złota w bieżącym tygodniu, długoterminowe perspektywy pozostają niezmienne, a wskazują one na możliwość powrotu cen złota do zwyżek. Niezależnie od tego, kto będzie prezydentem USA w najbliższych latach, jedną z jego pierwszych decyzji najprawdopodobniej będzie kwestia wspierania gospodarki USA poprzez programy stymulacyjne. To zaś negatywnie przekłada się na perspektywy dla USD i pozytywnie wpływa na ceny złota, uważanego za zabezpieczenie przez inflacją.

Dynamiczne przeceny na rynku ropy naftowej - 3

Dynamiczne przeceny na rynku ropy naftowej - 3

Reklama

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej