Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cukier

Co to jest cukier?

Cukier to jeden z najpowszechniej używanych przez każdego składników domowej kuchni. Stanowi podstawowy skład wszelkiej maści deserów, ale nie tylko. Chociaż upodobanie ludzi do cukru jest ogromne, wiele osób zapomina o tym, że cukier jest jednocześnie używką i może uzależniać, powodując otyłość – problem coraz bardziej widoczny we współczesnych Stanach Zjednoczonych. Historia cukru sięga ponad dziesięciu tysięcy lat. Produkuje się go z upraw trzciny cukrowej. Pierwsze uprawy trzciny cukrowej zdaniem archeologów prawdopodobnie miały miejsce na Dalekim Wschodzie, skąd przez Indie i Bliski Wschód cukier się rozpowszechniał. Do Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej cukier zawitał już bezpośrednio od Europejczyków w trakcie wypraw kolonizacyjnych.

Inwestycja w cukier

Cukier nie jest jedynie bardzo cennym składnikiem w kuchni. Stanowi również atrakcyjny pod względem inwestycyjnym surowiec. Dzieje się tak głównie w wyniku bardzo wysokiej podaży cukru (ponad połowa wszystkich państw świata jest producentami tego surowca). Rynek handlu cukrem jest więc jednym z największych rynków surowcowych w ogóle. Inwestycje w cukier atrakcyjne są przede wszystkim długoterminowo. Do największych giełd surowcowych, handlujących cukrem, należą londyńska giełda Euronext.LIFFE oraz amerykańska NYBOT.

Notowania cukru na giełdzie

Za jeden funt cukru w chwili obecnej zapłacimy około 14 centów amerykańskich. Notowania cukru na giełdzie są raczej stabilne. Przez ostatnie kilka miesięcy, jak wynika z analizy technicznej, notowania cukru są w trendzie horyzontalnym. Warto jednak zauważyć, że jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku ceny cukru na giełdzie wahały się w granicach 5 do 10 centów amerykańskich za funt. Mamy więc do czynienia z wolnym, lecz stabilnym wzrostem notowań. Wielu analityków spekuluje jednak wybicie się notowań i stworzenie trendu wzrostowego. Zainwestować w cukier może nie tylko zaawansowany inwestor czy trader, lecz każdy z nas poprzez atrakcyjną formę kontraktów CFD (ang. Contract for Difference).