Prostota IKE w zakresie braku rozliczeń podatkowych jest wielkim atutem, tymczasem konto IKZE w ostatnim czasie dla części osób pracujących straciło na atrakcyjności poprzez obniżenie poziomu podatku PIT do 12% - wskazuje w rozmowie z FXMAG Mateusz Mucha, investment Advisor w Beta Securities Poland oraz ETF manager w AgioFunds TFI.s
Mimo że indywidualne konto emerytalne (IKE) jako narzędzie III filaru służące oszczędzaniu na emeryturę istnieje już od 2004 roku, a indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) od 2012 roku, to wciąż wielu Polaków nie zna tych rozwiązań, a duża część z nich po prostu nie korzysta.
Postanowiliśmy porozmawiać z ekspertem z rynku finansowego, który doskonale zna narzędzia IKE i IKZE. W dodatku, nie pracuje w domu maklerskim, tylko dla firmy tworzącej fundusze ETF oraz dla TFI. To z pewnością daje inne, świeże spojrzenie na kwestię oszczędzania na emeryturę poprzez inwestowanie na rachunkach IKE i IKZE.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Mateusz Mucha (Investment Advisor w Beta Securities Poland / ETF Manager w AgioFunds TFI): IKE oraz IKZE to elementy tzw. III filaru systemu emerytalnego w Polsce. Przypomnę, że system ten zasadniczo składa się z trzech filarów: I filar jest to ZUS, II filar stanowią razem subkonto w ZUS oraz rachunek OFE, III filar to właśnie IKE, IKZE, PPE oraz PPK.
Inwestorzy powinni zainteresować się tymi narzędziami przede wszystkim z dwóch powodów. IKE i IKZE są pewn