Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Polski Ład. Przedsiębiorców przeraża podatkowy chaos

Polski Ład. Przedsiębiorców przeraża podatkowy chaos | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Budzi przerażenie perspektywa, że ustawa podatkowa wchodząca w skład Polskiego Ładu może zostać uchwalona jeszcze we wrześniu, a następnie ogłoszona na miesiąc przed rozpoczęciem kolejnego roku podatkowego. Tak obszerne i istotne zmiany wprowadzane do wszystkich kluczowych ustaw podatkowych oraz ingerujące w interesy praktycznie wszystkich przedsiębiorców, nie mogą być uchwalane w pośpiechu – przekonuje ekspert Konfederacji Lewiatan.

 

Polski Ład. Przedsiębiorców przeraża podatkowy chaos  - 1

Polski Ład. Przedsiębiorców przeraża podatkowy chaos  - 1

 

Minął tydzień od upływu terminu na zgłaszanie uwag w ramach konsultacji społecznych ustawy podatkowej wchodzącej w skład Polskiego Ładu

Reklama

Przekazaliśmy setki merytorycznych uwag, wykazaliśmy jak fatalnie napisany i szkodliwy społecznie będzie Polski Ład. Zaapelowaliśmy o wydłużenie procesu legislacyjnego i procedowanie zmian w sposób zapewniający możliwość omówienia z zainteresowanymi zgłaszanych uwag i postulatów. Zaprotestowaliśmy przeciwko drastycznej podwyżce podatków dla przedsiębiorców i pracowników, nie tylko związanej z wprowadzeniem naliczanej od dochodu i nie odliczanej od podatku składki zdrowotnej, ale także wynikającej z dziesiątek innych zmian, których celem jest pozbawienie firm prawa do rozpoznawania w kosztach uzyskania przychodów wielu podstawowych wydatków związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

 

Tak obszerne i istotne zmiany, które proponuje rząd,

wprowadzane do wszystkich kluczowych ustaw podatkowych oraz ingerujące w interesy praktycznie wszystkich przedsiębiorców, nie mogą być uchwalane w pośpiechu. Wrażliwa materia prawa podatkowego powinna charakteryzować się najwyższą starannością ustawodawcy. Już obecnie mamy jeden z najgorszych i najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych na świecie. Można było sądzić, że już nie może być gorzej, a jednak rząd pokazuje, że może, i z niezrozumiałym dla nikogo uporem dąży, żeby tak było.

Dziesiątki przekazanych opinii i setki stron uwag, nikogo nie interesowały, po kilku dniach od ich przekazania, rządzący na twitterze i na konferencjach prasowych, mówią, że wprowadzają zmiany nie pokazując nowej wersji projektu, że obniżają podwyżkę podatków, którą wcześniej nazywali historyczną obniżką oraz w imię sprawiedliwości społecznej wprowadzą nowy podatek dla tych, którzy w ich ocenie płacą za mało, albo w ogóle nie płacą podatków.

 

Reklama

 

I w ten sposób z historycznej podwyżki podatków praktycznie dla wszystkich przedsiębiorców,

mamy deklarację historycznej podwyżki obciążeń wszystkich obywateli, którzy pomimo, że z roku na rok płacą coraz wyższy podatek inflacyjny, zapłacą także minimalny podatek przychodowy, który naliczą i przekażą do budżetu największe korporacje. Tak samo jak wszyscy płacimy podatek bankowy (w cenach za usługi banków), podatek od sprzedaży detalicznej (w cenach artykułów kupowanych w marketach), podatek cukrowy (w cenach napojów), podatek mocowy (w cenach prądu) i wiele innych podatków i opłat.

 

Zapowiedź wprowadzenia podatku przychodowego potwierdza całkowity brak przewidywalności polskiego systemu podatkowego,

pogłębia nieufność obywateli i inwestorów do państwa i stanowionego przez nie prawa. Obnaża brak wiedzy decydentów Na temat funkcjonowania firm. W jaki sposób tworzone i realizowane są wieloletnie plany budżetowe związane z inwestycjami, wynagrodzeniami i rozwojem przedsiębiorstw. Dlaczego ich powodzenie zależy od stabilności i przewidywalności otoczenia regulacyjnego, którego nie da się zbudować, jeżeli bardzo istotne zmiany podatkowe oraz nowe podatki wprowadzane są w końcówce roku bez konsultacji społecznych, jakichkolwiek analiz i oceny skutków regulacji.

Reklama

 

Komentarz Przemysława Pruszyńskiego, doradcy podatkowego, eksperta Konfederacji Lewiatan

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama

Czytaj dalej