Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jedna z największych klinik implantologicznych w Polsce zmienia właściciela – kolejna transakcja M&A w stomatologii z udziałem Upper Finance

Jedna z największych klinik implantologicznych w Polsce zmienia właściciela – kolejna transakcja M&A w stomatologii z udziałem Upper Finance | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jedna z największych klinik implantologicznych w Polsce zmieniła właściciela. Z udziałem Grupy Upper Finance Grupa Medicover przejęła kontrolę nad wysokospecjalistycznymi klinikami Impladent działającymi na terenie Warszawy. Impladent prowadzi dwie placówki dysponujące 7 gabinetami, posiada ponad 30-osobowy zespół i specjalizuje się w kompleksowych, innowacyjnych usługach z zakresu chirurgii odtwórczej tkanek miękkich i kości oraz implantologii. W procesie sprzedaży właściciela klinik wspierała firma doradcza Upper Finance. Proces obejmował m.in. przygotowanie propozycji inwestycyjnej, proces ofertowy, przygotowanie do procesu due diligence, a następnie wsparcie w negocjacjach końcowych z inwestorem oraz pomoc w przygotowaniu umów inwestycyjnych i zamknięciu transakcji. Kompleksowe doradztwo prawne w związku z transakcją właścicielowi klinik zapewniła Kancelaria NGL Legal.

Dlaczego inwestorzy kupują, a stomatolodzy sprzedają kliniki stomatologiczne?

Konsolidacja stomatologii to europejski trend widoczny m.in. w Finlandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, gdzie rynek stomatologiczny jest już w tej chwili skonsolidowany w ponad 25%. Motywację transakcyjną w Polsce po stronie inwestorów budują następujące wartości rynku stomatologii: duży udział wydatków prywatnych oraz wysoka dynamika wzrostu, a także duże rozdrobnienie rynku.

- Wydatki prywatne na opiekę stomatologiczną w Polsce przekraczają 10 mld PLN i rosną w dwucyfrowym tempie. Z jednej strony jest to efekt odbicia po przejściowym obniżeniu w skutek pandemii wartości rynku w 2020 r., z drugiej zaś to reakcja na niskie nakłady ze środków publicznych, które utrzymują się od wielu lat na poziomie nieprzekraczającym 2 mld zł, co stanowi poniżej 2% wydatków publicznych na opiekę medyczną. Podczas gdy w innych krajach europejskich ten udział wynosi nawet 5% – mówi Joanna Szyman, Wiceprezes Zarządu Grupy Upper Finance.

Pomimo, iż udział wydatków w stomatologii sukcesywnie rośnie, to jednak per capita na tle innych krajów jest to jeden z najniższych poziomów na świadczenia stomatologiczne w Europie (ok. 32 euro na osobę w Polsce v. około 330 euro na osobę w Niemczech).

Reklama

- W związku z tym w najbliższych latach można spodziewać się dalszego dynamicznego wzrostu wydatków na prywatną opiekę stomatologiczną. Dobre tempo wzrostu oraz duży potencjał w zakresie możliwości konsolidacji zachęca inwestorów do aktywności na tym rynku. W początkowym etapie rozwoju uwaga inwestorów była skupiona na klinikach mających lokalizacje w największych miastach w Polsce. W kolejnym etapie procesu konsolidacji należy spodziewać się również zainteresowania placówkami w średnich i mniejszych miejscowościach.mówi Marcin Śmigielski, Project Manager w Grupie Upper Finance.

Z kolei po stronie sprzedających wzrasta świadomość rosnących wymogów dotyczących standardu zarządzania i rosnącej roli back office’u (marketing, finanse, zakupy) w budowaniu przewag konkurencyjnych. Rosną również oczekiwania pacjentów w zakresie standardów opieki i kompleksowości oferty. Częstą motywacją dla sprzedających staje się też kwestia braku sukcesorów. Dodatkowo należy pamiętać o rosnących wymogach inwestycyjnych w nowoczesne wyposażenie i technologię.

- Pozyskanie inwestora pozwala właścicielom klinik stomatologicznych, którzy są lekarzami, skupić się na leczeniu pacjentów. Ponadto, zapewnia to dalszy rozwój zawodowy, dostęp do szkoleń oraz umożliwia korzystanie z know-how innych placówek, należących do inwestora, a samej klinice zapewnia szybszy wzrost, poprawę efektywności i uzyskanie synergii z grupą inwestoradodaje Joanna Szyman.

Kto konsoliduje rynek usług stomatologicznych w Europie i w Polsce?

Największe transakcje na rynku europejskim należą do Grupy Bupa, których dokonano poprzez Bupa Dental Care w Wielkiej Brytanii i Sanitas Dental w Hiszpanii oraz Lux Med w Polsce.

- Największa historycznie transakcja tej Grupy to nabycie Oasis Healthcare, drugiej co do wielkości sieci stomatologicznej w Wielkiej Brytanii od funduszu Bridgepoint (wycena EV £835m). Dodatkowo Bupa przeprowadziła wiele mniejszych akwizycji w Wielkiej Brytanii, Irlandii, a także w Polsce. Na polskim rynku akwizycje prowadzone są przez Grupę Lux Med. – mówi Joanna Szyman, Wiceprezes Zarządu Grupa Upper Finance.

Reklama

Inni aktywni gracze na rynku europejskim to Carlyle Group i Palamon Capital Partners, które zainwestowały w Mydentist, największą sieć stomatologiczną w Wielkiej Brytanii.

Z kolei Curaeos z portfela funduszu EQT nabyła sieć klinik stomatologicznych działających pod nazwą DentConnect oraz Dentalcoop w Holandii, Belgii, Danii, Niemczech i we Włoszech, i konsekwentnie konsolidowała rynek, m.in. przez transakcje przejęcia największych grup stomatologicznych w Holandii: Samenwerkende Tandartsen od funduszy NPM Capital i Bencis Capital Partners oraz Centrum Mondzorg Waalre.

W Europie nie brakuje również funduszy private equity (PE) inwestujących w stomatologię.

W Polsce wysoką aktywnością akwizycyjną na rynku stomatologii charakteryzują się gracze branżowi: Grupa Medicover oraz Grupa Lux Med. Każda z nich posiada w swoim portfelu już ponad 200 foteli dentystycznych. Polski rynek stomatologiczny jest atrakcyjny inwestycyjnie również dla funduszy private equity (PE). W 2020 r. do gry włączył się chociażby Tar Heel Capital.

- Inwestorzy są skoncentrowani na dynamicznej ekspansji w sektorze i budowaniu przewagi konkurencyjnej w oparciu o dołączanie do sowich sieci – „klinik liderów” tj. klinik posiadających kompleksową ofertę stomatologiczną o wysokim poziomie jakości usług, w tym usług wysokospecjalistycznych takich, jak implantologia, protetyka czy ortodoncjadodaje Marcin Śmigielski.

Dlaczego ważną rolę w procesach konsolidacji odgrywają doradcy transakcyjni?

Reklama

Transakcje M&A są skomplikowanymi procesami. Z badań rynkowych wynika, że 33% inwestorów strategicznych i 44% inwestorów branżowych uważa, że transakcje najczęściej nie dochodzą do skutku przez brak odpowiedniego przygotowania po stronie celu przejęcia. Wsparcie doświadczonego doradcy transakcyjnego, który zna rynek, praktyczne rozwiązania i mechanizmy transakcyjne oraz dociera do szerokiego grona inwestorów, wpływa bezpośrednio na maksymalizację wartości dla właścicieli i zakończenie transakcji z sukcesem. Procesy transakcyjne w segmencie usług stomatologicznych z Upper Finance, jako doradcą, każdorazowo zakończyły się sukcesem.

Dzięki aktywności doradczej Upper Finance w Polsce dokonały się największe transakcje konsolidacyjne w segmencie usług stomatologicznych. Łącznie z udziałem ekspertów Upper Finance właściciela zmieniło ponad 150 gabinetów. Zespół Upper Finance m.in. pozyskał inwestora strategicznego Grupę LUX MED dla sieci Eurodental oraz Silver Dental Clinic, uczestniczył także w sprzedaży sieci Addent, Stoma-Dental, sieci klinik Polskie Centra Stomatologiczne DENS, czy klinik Centrum Uśmiechu do Grupy Medicover.

***

Grupa Upper Finance jest niezależną, polską firmą doradztwa  kapitałowego, strategicznego i operacyjnego działającą na polskim rynku od 2007 roku. Wyznacza standardy w obszarze corporate finance, tworząc unikalne rozwiązania dla najbardziej wymagających klientów, m.in. z branży medycznej, hotelarskiej i deweloperskiej. Zespół tworzy 25 ekspertów posiadających unikalne doświadczenia w finansowaniu i strukturyzowaniu finansowania projektów inwestycyjnych, zarządzaniu procesami M&A, a także budowaniu strategii rozwoju, efektywności operacyjnej i wartości dla firm. 

www.upperfinanace.pl

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama

Czytaj dalej