Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Coraz lepiej radzi sobie branża budowlana w Wielkiej Brytanii. Czy brytyjski rynek kapitałowy za nią nadąża?

|
selectedselectedselected
Coraz lepiej radzi sobie branża budowlana w Wielkiej Brytanii. Czy brytyjski rynek kapitałowy za nią nadąża? | FXMAG INWESTOR
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poznaliśmy dzisiaj dane dotyczące sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii za lipiec:

Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego: 58,1 (prognoza: 57,0; poprzednio: 55,3)

Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego Wielkiej Brytanii w przeszłości

Z najgorszym odczytem wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii mieliśmy do czynienia 6 maja 2020 roku. Wyniósł on jedynie 8,2 podczas gdy najniższy zanotowany rezultat po kryzysie z lat 2007-2009 uplasował się na poziomie 27,8. Było to w marcu 2009 roku. W ciągu ostatnich miesięcy obserwujemy na szczęście dynamiczną poprawę, a indeks PMI osiągnął już bardzo przyzwoitą wartość wynoszącą miesiąc temu 55,3. Na dziś analitycy prognozowali jeszcze lepszy wynik.

 Wykres wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)Wykres wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)

Reklama

Wykres wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii (od marca 2008 roku)

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

Notowania brytyjskiego indeksu FTSE250

Od połowy marca mamy do czynienia z trendem wzrostowym na indeksie FTSE250. Jednak szczyt tego ruchu był odnotowany już w pierwszej połowie czerwca. Od tamtej pory kupujący mają wyraźny problem z kontynuacją tendencji wzrostowej. W efekcie jesteśmy obecnie świadkami ruchu bocznego. Pamiętajmy, że im dłużej trwa konsolidacja, tym mocniejsze i bardziej długotrwałe będzie z niej wybicie. Z tego powodu, będąc zaangażowanym na brytyjskim rynku, należy trzymać rękę na pulsie, ponieważ niebawem może się tu zacząć sporo dziać. Póki co nastawienie powinno być zgodne z kierunkiem obowiązującego trendu, natomiast sygnałem ostrzegawczym byłoby trwałe przełamanie strefy wsparć znajdującej się nieco poniżej poziomu 17000 punktów.

 Wykres: Kurs funta (GBP/USD) (1 dzień)Wykres: Kurs funta (GBP/USD) (1 dzień)

Wykres: Kurs funta (GBP/USD) (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:

Reklama

USA i Kanada- bilans handlowy

USA- wsaźniki ISM i PMI dla usług

Chiny- wskaźnik PMI dla usług

USA- zapasy ropy naftowej WTI

Wielka Brytania- stopy procentowe

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama