Reklama
WIG0,00+0,00%
WIG200,00+0,00%
EUR / PLN4,30-0,16%
USD / PLN3,96-0,20%
CHF / PLN4,51-0,11%
GBP / PLN5,03-0,16%
EUR / USD1,09+0,06%
DAX17 423,23+0,02%
FT-SE7 684,30-0,29%
CAC 407 929,82-0,46%
DJI39 069,23-0,16%
S&P 5005 069,53-0,38%
ROPA BRENT81,94+0,24%
ROPA WTI77,85+0,32%
ZŁOTO2 035,79+0,22%
SREBRO22,68+0,67%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w co inwestują znani inwestorzy

Warren Buffett dokonuje zmian w portfelu Berkshire Hathaway. Zdecydowanie eliminuje inwestycje w sektorze bankowości. Ponadto dokonuje rewizji w akcjach chińskich i tajwańskich spółek. 

 

  • Buffett rezygnuje z ekspozycji na rynek motoryzacyjny i bankowy. 
  • Zaskakującym ruchem może być także wyprzedaż akcji słynnej tajwańskiej spółki zajmującej się produkcją układów scalonych. 
  • W I kw. zrezygnowano również z akcji chińskiego producenta samochodów elektrycznych.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Warren Buffett na zakupach - istotne zmiany w portfelu Berkshire 

Fundusz Berkshire Hathaway sprzedał akcje Bancorp, Bank of New York Mellon, Taiwan Semiconductor i RH. Warren Buffett uzasadnił sprzedaż akcji banków, mówiąc, że jest “mniej zakochany w branży”.  

“Jeśli chodzi o posiadanie banków, wydarzenia określą ich przyszłość, a zaangażowani są politycy, masz mnóstwo ludzi, którzy tak naprawdę nie rozumieją, jak działa system” - powiedział inwestor na spotkaniu akcjonariuszy. 

Berkshire posiadał ok. 25 mln akcji Bank of New York Mellon o wartości ponad 1 mld USD. W reakcji na działania Buffetta Bank of New York Mellon wyprzedał się w przedłużonej poniedziałkowej sesji. 

Reklama

Zainicjowano natomiast zakup akcji Capital One Financial, amerykańskiej spółki specjalizującej się w kredytach konsumenckich. Akcje COF wzrosły o ponad 5% w obrocie po godzinach w reakcji na działania. 

Zobacz także: Drastyczny spadek popytu w ważnej branży! Jak w trudnych warunkach radzą sobie spółki GPW?

 

 

Reklama

Berkshire posiada obecnie 915,6 mln akcji Apple, 1,03 mld akcji Bank of America, 132 mln akcji Chevron i 121 mln akcji HP. Akcje Apple’a stanowią ok. 45% całego portfela i są warte 158 mld USD. Podtrzymano inwestycje w Coca-Cola Company, Citigroup oraz American Express. 

 

Zmiany w portfelu Berkshire Hathaway

Źródło: Hedge Follow

 

Branża motoryzacyjna narażona na wstrząsy?

Reklama

Buffet przekazał, że częściowo zrezygnowano również z ekspozycji na branżę motoryzacyjną. CEO Berkshire Hathaway uzasadnił tę decyzję brakiem możliwości przewidywania sytuacji w branży. Jego zdaniem trudno jest wskazać kierunek, w którym podąży przemysł w kolejnych 5-10 latach. Napięcia geopolityczne i plany nacjonalizacji kopalni w Chile nie sprzyjają obecnie inwestowaniu w elektromobilność. Zmniejszono udziały w General Motors o 10 mln akcji w I kw. do 40 mln akcji, co stanowi wartość ok. 1,2 mld USD. 

Jak informuje Andrew Bary, analityk Barron’s, Berkshire Hathaway Energy na początku maja zleciło także sprzedaż akcji chińskiego producenta pojazdów elektrycznych BYD. Wyjątkiem wydaje się Tesla, o której zarówno Buffet, jak i Munger pozytywnie wypowiadali się podczas konferencji. 

Zobacz także: Warren Buffett może się szybko wzbogacić o gigantyczną kwotę. O ile zrealizuje się rekomendacja słynnego banku

 

Buffet w Azji - kluczowe zmiany na najważniejszych rynkach

Legendarny inwestor dokonuje znaczących zmian obejmujących rynek azjatycki. Nie tylko zrezygnował z walorów BYD, ale także sprzedał akcje największego producenta chipów na świecie, spółki Taiwan Semiconductor. BYD zajmuje się produkcją pojazdów i akumulatorów. Gdyby doszło do kolejnych napięć, wówczas BYD nie mógłby sprzedawać produktów w UE, co mogłoby być sporym obciążeniem. Jednocześnie Berkshire zwiększa ekspozycję na rynek japoński, czego dowodem jest zwiększenie udziału w pięciu spółkach. 

 

Notowania Taiwan Semiconductor Manufacturing na tle  NYSE Composite 

Reklama

Źródło: Trading View

 

Inwestycyjne posunięcia Berkshire świadczą o rosnących napięciach geopolitycznych na linii Pekin-Waszyngton. Miłośnicy Buffetta zakładają, że inwestor przypuszcza możliwość dalszej eskalacji napięć, stąd decyzja o częściowej rezygnacji z chińskich i tajwańskich spółek, które dotychczas cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów. 

Zobacz także: Czy Warren Buffett nie ufa bankom? Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie mogą być źródła problemu

Czytaj więcej