Reklama
WIG82 172,36+0,28%
WIG202 424,70+0,27%
EUR / PLN4,32+0,07%
USD / PLN3,98-0,26%
CHF / PLN4,51-0,10%
GBP / PLN5,04+0,03%
EUR / USD1,08+0,34%
DAX17 735,07+0,32%
FT-SE7 682,50+0,69%
CAC 407 934,17+0,09%
DJI39 087,38+0,23%
S&P 5005 137,08+0,80%
ROPA BRENT83,40+1,71%
ROPA WTI79,01+0,91%
ZŁOTO2 082,68+1,88%
SREBRO23,13+1,76%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rękojmia nieruchomości rynek wtórny

Inwestycje w nieruchomości to aktualnie najkorzystniejsza forma lokowania kapitału. Mimo to w opinii publicznej wciąż krąży wiele mitów, które mają niewiele wspólnego z prawdą. Chcesz zarabiać na mieszkaniach, ale boisz się ryzyka? A może szukasz lokalu dla siebie, ale ze względu na zasłyszane opinie obawiasz się współpracy z pośrednikiem? Przekonaj się, czy słusznie!

 

Mit nr 1: Niż demograficzny wywoła spadek cen nieruchomości

To, że mamy obecnie do czynienia z niżem demograficznym, nie ulega żadnym wątpliwościom. Nie oznacza to jednak wcale, że ceny nieruchomości spadną. Popyt na mieszkania wciąż będzie bowiem wyższy niż podaż. Po pierwsze na rynku panuje bardzo duży deficyt, szacowany nawet na 2,1 mln lokali (dane UN Global Compact). Po drugie inwestycje tego typu interesują nie tylko Polaków, ale także kupców z zagranicy. Możemy więc stanowczo obalić mit, jakoby niż demograficzny miał w najbliższej przyszłości przyczynić się do spadku cen nieruchomości.

 

Mit nr 2: Na rynku nieruchomości istnieje bańka cenowa

Reklama

To chyba najczęściej powtarzany mit na temat cen nieruchomości. Wiele osób wstrzymuje się z decyzją zakupu w nadziei, że wkrótce „bańka pęknie” i mieszkania stanieją. Jak dowodzą jednak obliczenia ekspertów, taki scenariusz byłby możliwy tylko wtedy, gdy opłacalność inwestycji w lokale na wynajem spadłaby do poziomu 3%. W tej chwili wynosi ona nawet 8%, co oznacza, że nieruchomości musiałyby podrożeć o ponad 100% przy jednocześnie niezmiennych cenach najmu. Taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.

 

 

Mit nr 3: Nie warto podpisywać umów na wyłączność

Osobom planującym sprzedaż nieruchomości nieraz wydaje się, że umowy otwarte zwiększają ich szanse na szybką i opłacalną transakcję. Myślą, że im więcej pośredników zajmuje się ich ofertą, tym sprawniej zostanie ona zamknięta. Nic bardziej mylnego! Dopiero agent, który podpisuje umowę na wyłączność, bierze pełną odpowiedzialność za doprowadzenie do sprzedaży. Inwestuje wówczas swój czas i pieniądze we właściwe promowanie nieruchomości i szukanie nabywców. W przeciwnym razie – gdy nie ma gwarancji, że to jemu przypadnie udział w transakcji – będzie zdecydowanie mniej zaangażowany.

Reklama

 

Mit nr 4: Agenci nieruchomości nie mają żadnych specjalnych kwalifikacji

Niektórzy inwestorzy z założenia rezygnują ze współpracy z pośrednikiem nieruchomości, ponieważ uważają, że nie wniesie on do transakcji żadnej wartości dodanej. Przeświadczenie to bierze się prawdopodobnie z faktu, że od 2014 roku nie trzeba zdawać egzaminu na licencję pośrednika, aby taki zawód wykonywać. Nie da się więc jednoznacznie obalić tego mitu, bo wymagałoby to daleko idącego generalizowania. Wszystko zależy bowiem od tego, z jakim agentem nieruchomości zdecydujesz się współpracować. W Nowodworski Estates na przykład każdy początkujący pośrednik przechodzi serię egzaminów, które weryfikują jego branżową wiedzę i umiejętności niezbędne do pracy na tym stanowisku.

 

Mit nr 5: Lepiej kupować mieszkania za gotówkę niż na kredyt

Czy jeśli inwestor dysponuje wystarczającą ilością gotówki, nadal powinien wziąć kredyt na zakup nieruchomości? Okazuje się, że tak. Pożyczka pozwoli mu rozłożyć dostępne środki na kilka wkładów własnych, co zagwarantuje mu wyższy zwrot z inwestycji niż nabycie tylko jednego mieszkania. Należy w tym miejscu zauważyć, że zakup nieruchomości za gotówkę nie jest żadnym błędem. Warto jednak zastanowić się, czy kredyt nie okaże się rozwiązaniem bardziej opłacalnym.

Kupuj i sprzedawaj nieruchomości z Nowodworski Estates!

Reklama

Jak widzisz, na rynku nieruchomości łatwo spotkać się z fałszywymi informacjami. Dlatego przy każdej transakcji tak ważna jest współpraca z doświadczonym pośrednikiem, który dobrze orientuje się w realiach. Agenci Nowodworski Estates pomogą Ci odróżnić fakty od mitów, dzięki czemu ani zakup, ani sprzedaż mieszkania nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic!

Czytaj więcej