Reklama
WIG83 007,32-0,13%
WIG202 457,83-0,25%
EUR / PLN4,31+0,01%
USD / PLN3,98+0,12%
CHF / PLN4,52-0,01%
GBP / PLN5,04-0,03%
EUR / USD1,08-0,10%
DAX17 556,49+0,76%
FT-SE7 683,00-0,02%
CAC 407 948,40+0,23%
DJI38 972,41-0,25%
S&P 5005 078,18+0,17%
ROPA BRENT82,31-0,10%
ROPA WTI78,51+0,83%
ZŁOTO2 031,46+0,05%
SREBRO22,47-0,04%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

manchester united tezos tezoscrawleycoindesk

Tezos to projekt blockchain, który wyróżnia się wbudowanym mechanizmem zarządzania do aktualizacji sieci. Zmiany w blockchainie Tezos to propozycje kodu zgłaszane przez osoby posiadające pewną ilość Tez (XTZ), które są następnie poddawane pod głosowanie ,,peers". Ponieważ Tezos sam dokonuje popraw, aktualizacje sieci są płynne, a hard-forki są niepotrzebne. 

 

Wprowadzenie

Platformy smart kontraktów stanowią jeden z najbardziej zatłoczonych i konkurencyjnych sektorów w branży krypto. Chociaż rozwiązywanie bieżących problemów technologicznych ma kluczowe znaczenie dla dojrzałości przestrzeni, istnieje wiele różnych podejść do zaspokojenia wysokiego zapotrzebowania na podstawową infrastrukturę kontraktową.

Tezos stał się znaczącym graczem w przestrzeni blockchain, ponieważ jest podstawą organicznej i entuzjastycznej globalnej społeczności. Token Tezos Tez (XTZ) jest używany w rosnącym ekosystemie użytkowników zajmujących się zdecentralizowanymi finansami, sztuką, grami i nie tylko. 

Reklama

 

Czym jest Tezos (XTZ)?

Tezos to blockchain stworzony do obsługi i uruchamiania zdecentralizowanych aplikacji i smart kontraktów. Pierwotnie zaproponowana w 2014, sieć główna Tezos została uruchomiona w 2018 i osiągnęła stały wzrost oraz rozpęd jako rywal sieci Ethereum.

Ekosystem Tezos jest wspierany przez kilka podmiotów na całym świecie, w tym przez Tezos Foundation, szwajcarską organizację non-profit, która odpowiada za inicjatywy pomagające zwiększyć świadomość i adopcję blockchaina Tezos.

W lipcu 2017 Tezos przeprowadził zbiórkę funduszy, pozyskując 232 mln $. Dzięki temu jest to jedna z największych w historii zbiórek pieniędzy na rzecz projektów blockchain. W 2018 mainnet Tezos z powodzeniem wystartował i rozwijał się podczas rynku niedźwiedzia.

  

Jak działa Tezos (XTZ)

Smart kontrakty na Tezos wykorzystują unikalny dla Tezos język programowania Michelson i są zazwyczaj pisane przy użyciu języka wyższego poziomu, takiego jak SmartPy, Ligo lub Archetype, który kompiluje się do Michelson. Do wykonywania transakcji w sieci używa się gas, który jest zamieniany na opłaty w kryptowalucie Tezos, Tez (XTZ).

Tezos to blockchain typu Proof of Stake (PoS). Technicznie rzecz biorąc, wykorzystuje on wariant PoS zwany Liquid Proof of Stake (LPoS), który jest implementacją unikalną dla Tezos. 
Reklama

Uczestnicy posiadający ponad 6000 Tez, mogą zostać delegatami, zwanymi "bakers", którzy tworzą, podpisują i publikują nowe bloki na blockchainie Tezos oraz zatwierdzają bloki utworzone przez innych bakerów. Alternatywnie, jeśli posiadacz tokena nie ma 6000 Tez lub nie chce samodzielnie skonfigurować wymaganego sprzętu, może oddelegować swoje coiny innemu bakerowi.

 

Dlaczego Tezos (XTZ) jest ważny

Tezos posiada kilka kluczowych różnic, wyróżniających go na tle innych platform smart kontraktów w przestrzeni blockchain.

Mechanizmy zarządzania on-chain i autokorekty w Tezos zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć konsensus wokół aktualizacji blockchaina, a jednocześnie umożliwić ich wprowadzanie bez potrzeby hard-fork. Przypomnij sobie, co się stało ze słynnym hard forkiem Bitcoina, Bitcoin Cash. Tezos ma na celu zapobieganie takim scenariuszom.
Ze względu na możliwość wprowadzania własnych poprawek, Tezos można łatwo dostosować do stale zmieniającego się otoczenia regulacyjnego i technologicznego. Tezos jest w stanie wprowadzać aktualizacje i kontynuować działalność bez większych zakłóceń, nawet wymieniając podstawowe komponenty, takie jak mechanizm konsensusu, co miało miejsce podczas aktualizacji protokołu Ithaca 2. Natomiast Ethereum 2.0 będzie dużym skokiem dla Ethereum, wymagającym uruchomienia czegoś, co jest zasadniczo nowym i odrębnym blockchainem.

 

Zarządzanie Tezos (XTZ)

Aktualizacje Tezos są wdrażane poprzez model zarządzania on-chain. Zmiany w blockchainie są zgłaszane przez delegatów za pomocą aktualizacji kodu, a następnie interesariusze mogą głosować nad zatwierdzeniem lub odrzuceniem zmian.

Reklama

Dzięki temu modelowi zarządzania on-chain znaczące aktualizacje mogą być wprowadzane w dowolnym momencie – jeśli delegaci zatwierdzą proponowane zmiany w blockchainie. Może to dotyczyć zmian w systemie, takich jak zmiany w opłatach lub procesie wypieku, a nawet czegoś tak fundamentalnego jak algorytm konsensusu! Dzięki temu powstaje również prężnie działająca społeczność, w której można dyskutować o zmianach i nowych zasadach usprawniających system.

Na przykład w kwietniu 2022 Tezos wprowadził aktualizację Ithaca 2, która zastąpiła algorytm konsensusu Tezos algorytmem "Tenderbake", wzorowanym na algorytmie Tendermint, którego pionierem jest protokół Cosmos. W listopadzie 2020 w systemie Tezos dodano aktualizację Delphi, która zmniejszyła zużycie gas o około 75%. Te ulepszenia mogą mieć istotne znaczenie dla rozwoju DeFi na blockchainie Tezos, a także pokazują, jak zarządzanie on-chain może być zwinne, aby dostosować się do nowych kierunków, a nawet umożliwiać integrację wspaniałych pomysłów z całej branży blockchain.

 

Przypadki użycia Tezos (XTZ)

Podobnie jak inne sieci blockchain, Tezos to szybki sposób weryfikacji transakcji finansowych przy zminimalizowanym zaufaniu. 

We wrześniu 2019 oddział żandarmerii ds. cyberprzestępczości (C3N) stał się jedną z pierwszych agencji rządowych, które wykorzystały Tezos do weryfikacji swoich wydatków sądowych.

Tezos może być również używany do przenoszenia własności niepłynnych aktywów, takich jak nieruchomości, dzieła sztuki i biżuteria. Na przykład firma o nazwie MountX wykorzystuje Tezos do tokenizacji nieruchomości w Meksyku.

Reklama

Ekosystem Tezos NFT stał się szczególnie popularny – przyciągnął największe marki, takie jak Manchester United, Ubisoft, Redbull Racing, McLaren i inne.

 

Jak przechowywać Tezos (XTZ)

Tez, czyli moneta XTZ, może być przechowywana za pomocą zwykłych portfeli, w tym wielu portfeli programowych, takich jak Trust Wallet. Tez można również przechowywać w portfelu tyu hardware Ledger lub Trezor za pomocą oprogramowania firm zewnętrznych.  Jeśli jesteś zainteresowany(-a) stakowaniem swojego Teza, sprawdź produkt Stały Staking na Binance Earn.

 

Przemyślenia końcowe

Chociaż Tezos nie widział takiej samej aktywności sieciowej i pośpiechu tworzenia DApp jak Ethereum, nie dzieje się tak dlatego, że blockchain ten nie reprezentuje żadnej wartości. Unikalne podejście do uaktualniania i głosowania on-chain może sprawić, że będzie to bardziej zwinna platforma niż niektórzy jej konkurenci, co w dłuższej perspektywie może dać dużą przewagę.  Tezos przyciągnął organiczną społeczność twórców, którzy cenią zdecentralizowany charakter sieci, efektywność energetyczną i nacisk na kontrolę użytkowników.  Tezos udowodnił swoją użyteczność i odporność, która może być atrakcyjna zarówno dla klientów rządowych, jak i branżowych.

 

Reklama

Przekierowanie do artykułu

Czytaj więcej

Artykuły związane z manchester united tezos tezoscrawleycoindesk