PL: Dziś o godz. 09:00 poznamy wyliczenie za listopad indeksu PMI obrazującego nastroje w krajowym przemyśle. Spodziewamy się, że indeks wzrósł do 45,3 pkt z 44,5 pkt w październiku. Interesująca będzie przede wszystkim struktura wskaźnika, zwłaszcza zamówienia z krajowej gospodarki oraz komponent cen sprzedawanych produktów.
US: O godz. 16:00 natomiast opublikowane zostanie wyliczenie za listopad indeksu ISM dla przemysłu w USA. Według konsensusu prognoz wskaźnik ma wzrosnąć do 47,6 pkt z 46,7 pkt w październiku, co jednak nie zapowiadałoby istotnej poprawy koniunktury.
PL: Według szybkiego szacunku GUS inflacja CPI w listopadzie obniżyła się do 6,5% r/r z 6,6% r/r miesiąc wcześniej. W skali miesiąca ceny konsumenta wzrosły o 0,7% m/m wobec zwyżki o 0,3% m/m miesiąc wcześniej, najszybciej od kwietnia br., na co wpływ miała silna zwyżka cen paliw na stacjach benzynowych (+8,8% m/m), po okresie ich sztucznego zaniżania przed wyborami parlamentarnymi. Obok cen paliw w ujęciu miesięcznym silnie wzrosły też ceny żywności (+0,8% m/m). Ze względu na wysoką bazę odniesienia ich roczna dynamika obniżyła się jednak do 7,2% r/r, poziomu najniższego od dwóch lat. Łagodzenie napięć inflacyjnych ma jednak szerszy zakres, co znalazło odzwierciedlenie w nieco głębszym od naszych założeń spadku inflacji bazowej (według nas do 7,4% r/r z 8,0% r/r w październiku). To niewątpliwie dobra informacja, niemniej przestrzeń do kontynuacji dezinflacji w kolejnych miesiącach stopniowo wyczerpuje się, a powrót inflacji do celu NBP pozostaje odległą perspektywą.
PL: Według najnowszych danych GUS PKB w 3Q 2023 wzró