Reklama
WIG81 264,27-1,11%
WIG202 398,38-1,09%
EUR / PLN4,32+0,02%
USD / PLN3,98+0,00%
CHF / PLN4,50-0,03%
GBP / PLN5,05-0,01%
EUR / USD1,09+0,01%
DAX17 716,17-0,11%
FT-SE7 640,33-0,55%
CAC 407 956,41+0,28%
DJI38 989,83-0,25%
S&P 5005 130,95-0,12%
ROPA BRENT82,97+0,22%
ROPA WTI78,84+0,10%
ZŁOTO2 115,70+0,07%
SREBRO23,95+0,21%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dolar w 2023

Zbliżając się już do końca roku, widzimy ostatnie decyzje Banków Centralnych ws. stóp procentowych w tym roku. Kontynuacja cyklu podwyżek stóp procentowych wydaje się, że dała powód do pesymizmu na rynkach. Indeks S&P 500 (US500) spadł od początku tygodnia o 1,9 proc. Jednak mimo wszystko optymizm mogliśmy zobaczyć na rynkach chińskich po doniesieniach o zmniejszeniu restrykcji polityki “zero-Covid”.

 

Dane makroekonomiczne

W poniedziałek poznaliśmy wyniki wskaźników PMI dla sektora usług w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Odczyt dla USA wyniósł 56,5 pkt (oczekiwano 53,3 pkt), a dla Zjednoczonego Królestwa 48,8 pkt (oczekiwano 48,8 pkt). Wydaje się, że możemy zauważyć zastygnięcie wśród oczekiwań przedsiębiorstw, gdyż wartości te nie wydają się zmieniać w przeciągu ostatnich 3 miesięcy. Tego samego dnia poznaliśmy decyzję Banku Centralnego Australii, który podniósł stopy procentowe do poziomu 3,1 proc. (poprzednio 2,85 proc.), co było zgodne z konsensusem analityków. 

We wtorek dowiedzieliśmy się o wzroście PKB w Australii, który wyniósł 0,6 proc. kw/kw (oczekiwano 0,7 proc. kw/kw). Poznaliśmy też decyzję Banku Centralnego Indii, który zdecydował się podnieść stopę referencyjną zgodnie z przewidywaniami do poziomu 6,25 proc. (poprzednio 5,9 proc.). Szczególnie ważny dla rynku energetycznego i surowcowego tego dnia wydał się raport Administracja Informacji Energetycznej u USA (EIA), który podał swoje prognozy dla przyszłych cen energii. Przewiduje on, że cena ropy WTI (XTIUSD) w przyszłym roku się ustabilizuję i będzie w granicach 92,36 USD/b. 

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

W środę poznaliśmy decyzję Banku Centralnego Kanady, która podobnie jak wymienieni poprzednicy podniósł on stopy procentowe do poziomu 4,25 proc. (poprzednio 3,75 proc.). Kwartalny odczyt PKB w Japonii wydaje się, że pokazał oznaki spowolnienia dla kraju kwitnącej wiśni. PKB Japonii spadło o 0,2 proc. kw/kw. (oczekiwano spadku 0,3 proc. kw/kw) względem poprzedniego wzrostu o 1,1 proc. Tego samego dnia poznaliśmy cotygodniowy odczyt zapasów ropy naftowej, które spadły 4 tydzień z rzędu. Obecny spadek był większy od oczekiwań analityków i wyniósł 5,2 mln baryłek (oczekiwano spadku o 3,3 mln baryłek). Wydaje się, że mogło to wspierać spadek na cenie tego surowca. 

W czwartek poznaliśmy ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych, które okazały się zgodne z oczekiwaniami i wyniosły 230 tys.  (poprzednio 226 tys. wniosków).

 

Rynek akcji

Ten tydzień nie wydawał się pozytywny dla rynku akcji. Główny indeks Stanów Zjednoczonych S&P 500 spadł od początku tygodnia o 1,9 proc. Najbardziej spadającą spółką z tego indeksu okazała się spółka zajmująca się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej oraz gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych NRG Energy (NRGEnergy), której cena akcji spadła o ponad 20 proc. Szczególnie słabe wyniki w tym tygodniu osiągnęły spółki technologiczne FAANG. Akcje Google (Alphabet) spadły o 7,2 proc., Apple (Apple) spadły o 3,8 proc., a wycena Amazona spadła o 5,3 proc. Duże spadki zauważyć mogliśmy w sektorze energetycznym. Wartość funduszu Energy Select Sector SPDR Fund (XLE) spadła o ponad 7 proc. Wydaje się to spowodowane m.in. spadkami w cenach ropy. 

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, NRGEnergy, Daily

We wtorek poznaliśmy wyniki za III kwartał m.in. spółki zajmującej się sprzedażą części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych oraz akcesoriów samochodowych AutoZone (AutoZone). Wartość zysku na akcję EPS zaskoczyła pozytywnie analityków i wyniosła 27,45 (oczekiwano 25,26). W środę wyniki kwartalne przedstawił producent alkoholi Brown-Forman Corporation (BrownForman), który posiada szerokie portfolio marek, w tym Jack Daniel's, Woodford Reserve, Old Forester, Canadian Mist i Finlandia. Jej EPS był gorszy od założeń i wyniósł 0,47 (oczekiwano 0,55). 

W czwartek poznaliśmy wyniki spółki zajmującej się projektowaniem i produkcją układów scalonych i innych komponentów elektronicznych Broadcom (Broadcom), która zaraportowała EPS na poziomie 10,45 (oczekiwano 10,28). W tym samym dniu wyniki sieci sklepów Costco (Costco) okazały się gorsze od oczekiwań, pokazując zysk na akcję na poziomie 3,07 (oczekiwano 3,12).

 

Rynek walut i kryptowalut

Reklama

Na rynku walutowym w ciągu ostatniego tygodnia nastąpiły następujące zmiany kursów. Największe wzrosty mogliśmy zobaczyć w przypadku pary  EUR/JPY (wzrost o 1,4 proc.) i USD/CAD (1,1 proc.), podczas gdy w przypadku pozostałych popularnych par nastąpił niewielki spadek lub brak zmian. Zdaje się, że możemy wywnioskować z tego osłabienie się jena japońskiego po danych o spadającym PKB oraz osłabienie dolara kanadyjskiego po decyzji ws. stóp procentowych. Wydaje się, że rynek walutowy był w tym tygodniu dość stabilny.

Źródło: Conotoxia MT5, EURJPY, Daily

Na rynku kryptowalut wydaje się, że możemy poczuć odwilż. Cena bitcoina (BTCUSD) wzrosła od początku tygodnia o 1,4 proc., a cena ethereum (ETHUSD) wzrosła o ponad 2 proc. Najbardziej rosnącą kryptowalutą był Axie Infinity (AXSUSD), który od początku tygodnia wzrósł o 17,2 proc. Wydaje się, że powiedzenie “kupuj, gdy leje się krew” zaczyna znajdywać potwierdzenie na tym rynku. Jednak, by móc tak ostatecznie powiedzieć, musielibyśmy jeszcze trochę poczekać.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

 

Czego możemy spodziewać się w przyszłym tygodniu?

Reklama

Przyszły tydzień kluczowych danych makroekonomicznych zaczniemy od poniedziałkowego odczytu kwartalnego PKB Wielkiej Brytanii po ostatnim spadku 0,2 proc kw/kw. We wtorek poznamy odczyt inflacji CPI w Niemczech. Analitycy spodziewają się braku zmiany. Poprzedni odczyt wyniósł 10 proc. r/r. Tego samego dnia poznamy również inflację w Stanach Zjednoczonych (poprzednio 7,7 proc. r/r). 

W środę szczególnie ważna wydaje się decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA, zaraz po której prezes Jerome Powell, będzie miał swoją konferencję. Dodatkowo tego dnia odczyt inflacji poda Wielka Brytania, dla której analitycy spodziewają się spadku inflacji do poziomu 10,9 proc. r/r. (poprzednio 11,1 proc. r/r.). Środa wydaje się szczególnie ważna dla rynku walut i kredytobiorców. Decyzję ws. stóp procentowych podają banki centralne Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Europejski Bank Centralny. Tydzień zamkniemy odczytem inflacji CPI w strefie euro.

Na rynku akcji w poniedziałek poznamy wyniki za III kwartał tego roku spółki Oracle (Oracle), o której pisaliśmy komentarz. W środę poznamy raport spółki zajmującej się budową i sprzedażą domów jednorodzinnych oraz zarządzaniem nieruchomościami mieszkaniowymi w USA Lennar (Lennar). W czwartek zobaczymy wyniki spółki sprzedającej oprogramowanie dla artystów i biznesu Adobe (Adobe). 

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Reklama

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Czytaj więcej