Spekulacja na rynku cynku - jakie mamy możliwości tradingowe i co warto wiedzieć, zanim się za to zabierzemy?
Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB i która jest poświęcona lewarowanym instrumentom pochodnym. W tym odcinku rzucimy okiem na możliwości tradingowe, jakie dają nam derywaty na dość egzotyczny z punktu widzenia przeciętnego spekulanta rynek cynku. Zanim jednak przejdę do samych kontraktów, które dają nam ekspozycję z dźwignią i oczywiście możliwością rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków, opowiem kilka słów o fundamentach tego rynku. Są to bowiem elementarne kwestie, bez których lepiej nie zabierać się za spekulację na rynku cynku.
Cynk jest metalem przemysłowym wykorzystywanym w wielu branżach, głównie w formie stopów z aluminium, miedzią czy magnezem. Najszerzej produkowanym stopem cynku jest mosiądz, czyli połączenie miedzi i cynku, które cechuje się wysoką odpornością na korozję i łatwością w odlewaniu.
Cynk wykorzystuje się przede wszystkim do galwanizacji i cynkowania ogniowego stali, co ma na celu ochronę przed korozją. Stal ocynkowana i galwanizowana jest szeroko wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, od maszynowego, przez stoczniowy, zbrojeniowy, budowlany, aż po motoryzacyjny czy nawet urządzenia gospodarstwa domowego.
Cynk wykorzystuje się też w ogniwach i bateriach, zarówno alkalicznych, jak też cynkowo-węglowych.
Tlenek cynku jest natomiast wykorzystywany chociażby w procesie wulkanizacji do produkcji opon. Oprócz tego stosuje się go w prod