Reklama
WIG82 172,36+0,28%
WIG202 424,70+0,27%
EUR / PLN4,32-0,03%
USD / PLN3,98-0,08%
CHF / PLN4,51+0,01%
GBP / PLN5,04+0,00%
EUR / USD1,08+0,06%
ROPA BRENT83,65+0,30%
ROPA WTI79,94+1,18%
ZŁOTO2 081,47-0,06%
SREBRO23,07-0,26%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

comarch akcje

Początek tygodnia na rynkach finansowych przyniósł wiele emocji za sprawą skali przeceny, która nie była widziana przez inwestorów od dawna, a która to dotknęła wszystkie parkiety. Szeroki warszawski WIG stracił w dniu wczorajszym 2,36% i tym samym zakończył sesję na dolnym ograniczeniu trwającej od początku czerwca konsolidacji.

Analogiczna sytuacja ma obecnie miejsce na indeksie WIG20,

na którym to konsolidacja określona jest przez wsparcie na poziomie 2200 (wczorajsze zamknięcie 2205,9 pkt.) i opór na 2300 pkt. Kluczowym wsparciem pozostaje jednakże wciąż poziom 2100 pkt. gdzie mieści się poprzednie lokalne ekstremum. Relatywnie słabiej sytuacja wygląda na indeksach średnich i małych spółek. Zarówno w wypadku mWIG40 jak i sWIG80 notowania wyraźnie wybiły się dołem z lokalnych konsolidacji otwierając z technicznego punktu widzenia przestrzeń do dalszych spadków.

Przecena w Warszawie w dniu wczorajszym była pochodną wydarzeń na światowych rynkach akcji

Niemiecki DAX30 zaliczył najgorszą sesję w trwającej od kwietnia konsolidacji, tracąc 2,62% i powracając w okolicę poziomu 15 000 pkt., który ostatnio był notowany w maju. Najgorzej w całej Europie wypadł grecki Athex Composite (-3,88%). Kondycji rynków europejskich nie wspierały także negatywne poziomy otwarć parkietów w USA. Ostatecznie S&P 500 zakończyło dzień wynikiem - 1,59%, a Nasdaq 100 -0,9%.

Ogromna skala przecen na WIG: warszawskie indeksy lecą w dół! - 1

Ogromna skala przecen na WIG: warszawskie indeksy lecą w dół! - 1

W poniedziałek nie traciły jednakże jedynie indeksy akcji

Reklama

Notowania ropy WTI załamały się tracąc 7,6%. Powyższe jest wynikiem pogorszenia się sentymentu na rynkach finansowych w połączeniu z decyzją Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojuszników spoza OPEC, którzy osiągnęli w niedzielę porozumienie o zwiększeniu od sierpnia wydobycia o 400 tys. baryłek dziennie. Ponadto w wyniku wzrostu awersji do ryzyka dynamicznie w dniu wczorajszym zyskiwały obligacje. Rentowności amerykańskich dziesięciolatek są już notowane poniżej poziomu 1,20%, chociaż jeszcze na początku kwietnia testowały 1,75%. W Polsce rentowności dziesięciolatek znalazły się poniżej 1,5%.

Za powód tak znaczącej zmiany sentymentu na rynkach finansowych najczęściej podaje się obawy dotyczące rozprzestrzeniania się wariantu Delta. Główne obawy nie są jednakże obecnie nakierowane na samą kwestię wzrostu śmiertelności i wprowadzenia lockdownów, lecz ryzyko wystąpienia stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji z stagnacją gospodarczą.

Ogromna skala przecen na WIG: warszawskie indeksy lecą w dół! - 2

Ogromna skala przecen na WIG: warszawskie indeksy lecą w dół! - 2

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI

Najważniejszym tematem na rynkach finansowych pozostaje obecnie możliwość kontynuowania rozpoczętej w dniu wczorajszym wyprzedaży. Sesja w Azji kończy się spadkami, które na większości indeksów nie przekraczają 1%. Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX30 zyskują natomiast w godzinach porannych ok. 0,3%. Powyższe wskazuje na uspokojenie nastrojów, lecz zdecydowanie skala wzrostów jest zbyt mała na ten moment, aby ocenić ją jako próbę odkupienia aktywów po wczorajszej wyprzedaży. Oczekujemy, iż najbliższe dni będą stać pod znakiem zwiększonej zmienności i identyfikujemy znaczące prawdopodobieństwo kontynuowania korekty w krótkim terminie.

Ogromna skala przecen na WIG: warszawskie indeksy lecą w dół! - 3

Ogromna skala przecen na WIG: warszawskie indeksy lecą w dół! - 3

WIG20 i mWIG40

Comarch

Reklama

Niemiecka spółka Comarchu z umową ramową o maksymalnej wartości 42,3 mln euro Niemiecka spółka zależna Comarchu podpisała z 450connect umowę ramową na dostarczenie i utrzymanie systemów informatycznych. Maksymalna wartość kontraktu, zakładająca dwudziestoletni okres trwania, to ok. 42,3 mln euro, czyli równowartość 194 mln zł. 450connect to spółka joint venture, należąca do Alliander, E.ON, Versorger-Allianz 450 i grupy regionalnych firm energetycznych, łącznie dostarczających ok. 90 proc. usług infrastruktury krytycznej w Niemczech.

PKO BP

KNF zaleca PKO BP niewypłacanie dywidend z zysków ubiegłych lat Komisja Nadzoru Finansowego zaleca PKO BP niepodejmowanie działań skutkujących obniżeniem bazy kapitałowej, w tym ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych (2019 i wcześniejszych) lub wykupów akcji własnych.

SWIG80 i inne

Mennica Polska

Mennica Polska złożyła ofertę zakupu 50 proc. biurowca Mennica Legacy Tower Mennica Polska złożyła ofertę zakupu 50 proc. akcji Mennica Towers GGH MT, wszystkich udziałów jedynego komplementariusza firmy oraz spłaty wyemitowanych przez nią obligacji. Łączna wartość transakcji może sięgnąć 123 mln euro. Grupa Mennica Polska oraz Golub GetHouse posiadają obecnie po 50 proc. akcji spółki Mennica Towers GGH MT, prowadzącej inwestycję w biurowiec Mennica Legacy Tower.

Na podstawie oferty spółka zależna Mennicy, Mennica Polska Spółka Akcyjna Tower S.K.A. ma kupić akcje reprezentujące 50 proc. kapitału zakładowego spółki celowej Mennica Towers GGH MT oraz 100 proc. spółki GGH MT, będącej jedynym komplementariuszem Mennica Towers GGH MT. Spółka zależna Mennicy zobowiąże się również do spłaty obligacje imienne wyemitowane przez spółkę celową należące do sprzedającego. Cena za akcje, udziały oraz wartość obligacji, które mają zostać spłacone, to łącznie 123 mln euro. Transakcja ma zostać sfinansowana częściowo z kredytu, który ma być udzielony m.in. spółce celowej przez Aaeral Bank i Berlin Hyp. Mennica podała, że oferta będzie ważna przez 14 dni.

Mercor

Mercor może nabyć udziały w spółce rozwijającej technologię inteligentnego zarządzania energią Mercor podpisał z Automatic Systems Engineering list intencyjny w sprawie potencjalnego nabycia 50 proc. udziałów w kapitale zakładowym Elmech-ASE, spółce rozwijającej technologię inteligentnego zarządzania energią na bazie produkowanych magazynów energii. Mercor planuje potencjalnie zaangażować w spółkę środki w wysokości ok. 5,2 mln zł. Mercor poinformował, że ostateczna decyzja dotycząca nabycia udziałów zostanie poprzedzona procesem due diligence, a planowana transakcja wpisuje się w przyjętą strategię grupy na lata 2020-23, która zakłada rozwój w kierunku automatyzacji i inteligentnego zarządzania bezpieczeństwem pożarowym obiektów oraz zwiększania ich efektywności energetycznej.

Stalexport Autostrady

Reklama

Zysk netto j.d. Stalexport Autostrady w I półr. 2021 r. wyniósł 47,1 mln zł Stalexport Autostrady szacuje, że odnotował w pierwszym półroczu 2021 roku 47,1 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 33 mln zł zysku przed rokiem. Według szacunków, zysk operacyjny wzrósł w okresie od stycznia do czerwca 2021 roku do 64,5 mln zł z 50,1 mln zł przed rokiem. Przychody Stalexport Autostrady wzrosły w tym czasie do 158,8 mln zł z 128,7 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Ogromna skala przecen na WIG: warszawskie indeksy lecą w dół! - 4

Ogromna skala przecen na WIG: warszawskie indeksy lecą w dół! - 4

Czytaj więcej