Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to jest sterylizator powietrza Care SP1 UV-C

Promieniowanie nadfioletowe UV jest wykorzystywane już od ponad 70 lat do zwalczania niebezpiecznych patogenów, zarówno w powietrzu, jak i w wodzie. Przez dziesięciolecia światło UV-C było również stosowane m.in. do nocnej sterylizacji sal operacyjnych. Epidemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu zainteresowania urządzeniami wykorzystującymi promieniowanie nadfioletowe. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, spółka ELZAB wprowadziła do produkcji nowoczesny przepływowy sterylizator powietrza Care SP1 UV-C.

Urządzenie zostało wyposażone w wysokiej jakości świetlówkę emitującą promienie UV-C o długości fali 253,7 nm. Gwarantuje ona wysoką skuteczność działania. Dodatkowo dwa filtry węglowe zapewniają zmniejszenie ilości zanieczyszczeń stałych znajdujących się w powietrzu.

Zgodnie z opublikowanym w maju 2020 r. stanowiskiem Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej (CIE) zastosowanie bakteriobójczego promieniowania UV (GUV) jest ważnym środkiem interwencji środowiskowej mogącym zmniejszyć zarówno kontaktowe, jak i powietrzne rozprzestrzenianie się czynników zakaźnych (takich jak bakterie i wirusy). Promieniowanie z zakresu UV-C (200–280 nm) jest wykorzystywane z powodzeniem i bezpiecznie od lat 50. ubiegłego stulecia, chociaż po raz pierwszy światło UV w celu przeprowadzenia rozpadu połączeń organicznych zostało użyte już w 1910 r. Realizowane w minionych latach badania dowiodły m.in., że światło UV-C o długości fali 254 nm skutecznie dezynfekuje powierzchnie zanieczyszczone wirusem ebola (Sagripanti and Lytle, 2011; Jinadatha i in., 2015; Tomas i in., 2015).

Produkowany w Zabrzu sterylizator powietrza Care SP1 UV-C jest przeznaczony do wykorzystywania w urzędach, biurach, salach konferencyjnych i szkoleniowych, szkołach, przychodniach, lokalach gastronomicznych, hotelach oraz gabinetach kosmetycznych.

Reklama

– Zależało nam na stworzeniu urządzenia uniwersalnego, o szerokim spektrum zastosowań, które przede wszystkim mogłoby służyć tam, gdzie w tym samym czasie przebywa większa liczba osób– podkreśla Bartosz Panek, Prezes Zarządu ELZAB SA.

W ciągu godziny urządzenie jest w stanie oczyścić do 35 m3 powierzchni.

Głównym elementem urządzenia jest tunel sterylizujący zamontowany na mobilnej podstawie z kółkami. W tunelu sterylizującym zastosowano układ niszczący drobnoustroje za pomocą promieniowania UV-C, generowanego przez specjalistyczną świetlówkę. Powietrze zasysane jest w dolnej części tunelu, gdzie trafia na filtr węglowy, przez który przedostaje się do komory ze świetlówką. Tam ulega sterylizacji. Następnie kieruje się dalej ku górze, trafia na drugi filtr węglowy, skąd wydostaje się na zewnątrz. Ruch powietrza wymuszany jest przez wydajny wentylator, a dwa filtry z węglem aktywnym wspomagają oczyszczanie powietrza z substancji, których nie dezaktywuje promieniowanie UV-C.

Filtr wlotowy zamocowano na łatwo demontowalnej kasecie – aby przeprowadzić okresową wymianę, wystarczy ręcznie odkręcić trzy karbowane śruby. Filtr górny jest dostępny po odkręceniu czterech wkrętów na górze obudowy i wysunięciu segmentu wewnętrznego na kilka centymetrów z obudowy tunelu. Zastosowane w urządzeniu promieniowanie UV-C, mimo swych właściwości niszczących drobnoustroje, nie jest niebezpieczne dla ludzi poza urządzeniem, co potwierdziły specjalistyczne badania, zakończone uzyskaniem certyfikatu. Urządzenie zostało wykonane ze specjalnego profilu aluminiowego, obrabianego i malowanego proszkowo, oraz z blachy aluminiowej. Wszystkie elementy z aluminium są gięte, spawane i malowane proszkowo w firmie ELZAB.

Poszczególne części urządzenia wykonano z wysoką dokładnością i starannością przy użyciu zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń. Każda operacja podczas ich produkcji i końcowego montażu podlegała rygorystycznej kontroli jakości.

Reklama

Sterylizator powietrza jest przykładem możliwości technologicznych firmy ELZAB, wykorzystywanych w pełnym zakresie w realizacji produkcji kontraktowej dla klientów zewnętrznych w ramach działalności ELZAB Manufacturing Services.

ELZAB SA to polskie przedsiębiorstwo technologiczne istniejące na rynku od ponad 50 lat, specjalizujące się w produkcji sprzętu elektronicznego na skalę przemysłową. Jest jednym z głównych dostawców kas i drukarek fiskalnych w Polsce. Urządzenia fiskalne firmy ELZAB są obecne także na rynkach zagranicznych. Wieloletnie doświadczenie inżynierskie powoduje, że ELZAB to synonim innowacyjności, solidności oraz niezawodności.

Czytaj więcej

Artykuły związane z co to jest sterylizator powietrza Care SP1 UV-C