Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena ropy 2023

Z artykułu dowiesz się:

 1. Dolar amerykański umacnia się w wyniku wysokiej inflacji za styczeń 2022 roku! USD wzrósł o 0,36%, do 103,60
 2. Inflacja w USA spadła z 6,5% do 6,4%, ale nie zadowoli Rezerwy Federalnej. Prognozy przewidują wzrost stóp o 50 pb w marcu!
 3. Inflacja w Wielkiej Brytanii spada bardziej niż oczekiwano, osiągając 4-miesięczne minimum. CPI w Wielkiej Brytanii wynosi już 10,1%!
 4. Spadki ropy naftowej to efekt wzrostu wartości dolara amerykańskiego i oczekiwań inwestorów na mocniejszą podwyżkę stóp procentowych przez Fed.

 

Dolar amerykański rośnie po danych o inflacji, rynek akcji niepewny!

Ten tydzień miał być poświęcony inflacji i działaniom polityki monetarnej. Inflacja w USA była zgodna z oczekiwaniami, ale i tak wywołała mnóstwo zmienności i obaw o reakcję Rezerwy Federalnej. W reakcji na indeks cen konsumpcyjnych w USA inwestorzy odczuwali przede wszystkim spadek na rynku amerykańskich akcji i umocnienie dolara. Dolar amerykański wzrósł o 0,36%, do 103,60 podczas dzisiejszej porannej sesji azjatyckiej.

Duży szok przyniósł jednak wskaźnik inflacji w Wielkiej Brytanii. Oczekiwano, że roczny CPI Wielkiej Brytanii spadnie z 10,5% do 10,3%. Roczny wskaźnik CPI spada jednak do 10,1%, co jest najniższym wynikiem od października 2022 roku.

Reklama

 

Dobre wieści z Wielkiej Brytanii! Inflacja spada mocniej od oczekiwań!

Wiadomość jest pozytywna dla brytyjskiej gospodarki i FTSE100, BoE może pozwolić sobie na kontynuację łagodniejszej polityki pieniężnej. Odczyt był szczególnie pozytywne dla gospodarki, bo spadek cen obserwujemy wśród produktów spożywczych, transportu i paliwa.

Z drugiej strony, funt poszybował w dół, słabszy wskaźnik inflacji może spowodować wstrzymanie podwyżek stóp procentowych. Bank Anglii w ciągu ostatnich 6 miesięcy był najbardziej gołębim bankiem centralnym spośród 3 głównych światowych regulatorów. Z 9 członków rady, 3 głosowało za wstrzymaniem podwyżek na ostatnich 2 spotkaniach.

 

Reklama

 

S&P500 - rynek akcji w USA coraz bardziej niepewny

W przypadku dolara amerykańskiego widać było wyraźny trend po wczorajszych danych o inflacji. Ruch cenowy amerykańskich indeksów był mniej pewny, ponieważ inwestorzy byli niepewni co do wartości S&P 500, NASDAQ i Dow Jones. Po wczorajszym komunikacie NASDAQ był jedynym rosnącym indeksem, który zakończył dzień, ale nadal doświadczał silnych niedźwiedzich skoków. Najgorzej wypadł Dow Jones, a S&P500 odnotował niewielki spadek.

Cena S&P500 widziała zarówno ruchy cenowe w górę jak i w dół, ale zdecydowanie przeważyły ruchy w dół. Najniższa dzienna cena wyniosła 4 093 USD, co może stanowić poziom wsparcia w ciągu najbliższego tygodnia. Podczas dzisiejszej porannej sesji futures, cena spada i obecnie wisi na poziomie o 0,80% niższym niż cena sprzed ogłoszenia CPI.

Po wczorajszym spadku, analiza techniczna wygląda zupełnie inaczej w mniejszych ramach czasowych. Cena na 15- i 30-minutowym wykresie jest obecnie poniżej wskaźnika Ichimoku, RSI spadł do 34.00.

Oba te wskaźniki sugerują potencjalny spadek, średnie kroczące dają podobne sygnały.

Reklama

Jednakże na większych ramach czasowych, jak wykres 4-godzinny, sygnały są na poziomie neutralnym i nie sugerują wyraźnego kierunku w górę lub w dół.

 

USA sięgnie po zapasy ropy, wyczerpując rezerwy najmocniej od 1983! Fed zamiast się wstrzymać zdecyduje o podwyżce o 50 pb w marcu? Inflacja w UK szokuje - pozytywnie - 1

USA sięgnie po zapasy ropy, wyczerpując rezerwy najmocniej od 1983! Fed zamiast się wstrzymać zdecyduje o podwyżce o 50 pb w marcu? Inflacja w UK szokuje - pozytywnie - 1
S&P500 30-minutowy 15 lutego

 

Z punktu widzenia analizy fundamentalnej na aktywa wpływają pozytywne i negatywne aspekty. Ogólnie rzecz biorąc, S&P500 i rynek akcji były wspierane przez ostatnie raporty o zyskach. Na przykład Coca-Cola opublikowała niedawno swoje wyniki potwierdzające wyższy Revenue i Earnings Per Share. Inwestorzy byli szczególnie pod wrażeniem Revenue, który wyniósł o 3% więcej niż oczekiwano i był na poziomie 10,20 mld USD. Dodatkowo, Airbnb potwierdziło 45% wyższy zysk na akcjach

Reklama

 

Fed zamiast się wstrzymać podniesie stopy o 50 pb w marcu?

Negatywne wpływy związane są przede wszystkim z prowadzoną polityką monetarną. Wcześniej uczestnicy rynku oczekiwali podwyżki o 0,25% na najbliższym posiedzeniu, a następnie przerwy. Jednak ze względu na silne dane o inflacji w styczniu, inwestorzy zastanawiają się obecnie, czy Fed podniesie stopę o 0,50% i będzie kontynuował podwyżkę do 6%. Stopa funduszy federalnych na poziomie 6% wyniesie politykę pieniężną na najwyższy poziom od 22 lat i może znacząco wywrzeć presję na rynek akcji. Inwestorzy czekają na komentarz członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku FOMC.

 

Ropa naftowa leci w dół! Inwestorzy zaniepokojeni danymi o inflacji

Cena Crude Oil spadła podczas dzisiejszych porannych 2 sesji, ponieważ inwestorzy pozostają zaniepokojeni wczorajszymi danymi o inflacji. Drogi dolar amerykański i USA sięgnie po zapasy ropy, wyczerpując rezerwy najmocniej od 1983! Fed zamiast się wstrzymać zdecyduje o podwyżce o 50 pb w marcu? Inflacja w UK szokuje - pozytywnie - 2

USA sięgnie po zapasy ropy, wyczerpując rezerwy najmocniej od 1983! Fed zamiast się wstrzymać zdecyduje o podwyżce o 50 pb w marcu? Inflacja w UK szokuje - pozytywnie - 2
wysokie stopy procentowe zazwyczaj wywierają presję na cenę ropy naftowej.

Wiadomo, że wysokie stopy procentowe spowalniają wzrost gospodarczy, co zwykle skutkuje mniejszym popytem na paliwa. Drogi dolar amerykański również wywiera presję na ceny, ponieważ zagraniczni nabywcy muszą płacić więcej za ten sam produkt. Czy to spowoduje spadek popytu?

Reklama

 

Wykres notowań ropy naftowej

 

USA sięgnie po zapasy ropy! Rezerwa będzie na najniższym od 1983 roku poziomie!

Cóż, ważne jest również to, że traderzy biorą pod uwagę wpływ, jaki na wycenę może mieć podaż. Prezydent USA przygotowuje się do wprowadzenia na rynek 26 mln baryłek ropy ze strategicznej rezerwy. W wyniku takiego działania rezerwy znalazłyby się na najniższym od 1983 roku poziomie.

Z punktu widzenia analizy techniczny, ekonomiści zauważają, że spekulanci powinni być ostrożni wobec poziomu odrzucenia ceny. Poziom odrzucenia uformował się na progu 77,67 USD po ogłoszeniu CPI.

Czytaj więcej