Rynek walutowy i stopy procentowej
W poniedziałek złoty nieznacznie się umocnił, kursy EUR/PLN i USD/PLN zeszły w pobliże odpowiednio 4,2580 oraz 4,05 przy jednoczesnej konsolidacji kursu EUR/USD w pobliżu 1,05.
Poniedziałkowa sesja, pomimo bogatego kalendarza makroekonomicznego, nie zdołała wyraźnie przechylić kierunkowej szali rynku w żadną stronę. Wstępne grudniowe odczyty indeksów PMI ze strefy euro i USA zgodnie pokazały lepszą od oczekiwań koniunkturę w sektorze usług i nieco gorszą dla przemysłu, stąd ich sumaryczny obraz okazał się neutralny dla notowań EUR/USD.
Z kolei zgodny z konsensusem ekonomistów wzrost inflacji bazowej w Polsce do 4,3% r/r nie wpłynął zauważalnie na notowania złotego.
Na lepszą postawę złotego mogła więc mieć wpływ sprzyjająca aktywom ryzykownym kontynuacja hossy na Wall Street oraz na kojarzonym z ryzykiem rynku kryptowalut, gdzie Bitcoin poprawił swoje historyczne maksima cenowe.
Wtorkowa sesja również nie powinna przynieść istotnych rozstrzygnięć na globalnym rynku FX w związku z pozycjonowaniem się inwestorów przed kluczowym dla trendu dolara i amerykańskich obligacji skarbowych, środowym posiedzeniem FOMC.
Nie sądzimy aby publikowane podczas tej sesji listopadowe odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA mogły w istotny sposób wpłynąć na wykrystalizowane oczekiwania rynku wyceniającego niemal w 100% obniżkę stóp Fed o 25 pb.
Pusty lokalny kalendarz makro i uzależnienie notowań złotego od globalnych trendów nie będzie sprzyjał we wtorek zmienności na złotym. Stąd do czasu ogłoszenia w środę wieczorem decyzji odnośnie poziomu stóp Fed i jednoczesnej publikacji przez FOMC najnowszych projekcji makroekonomicznych na najbliższe lata, oczekujemy stabilizacji kursów głównych par ze złotym w pobliżu bieżących poziomów.
Stabilizacja rentowności obligacji USA
Poniedziałek na rynkach stopy procentowej przyniósł stabilizację rentowności obligacji USA, dochodowości obligacji Niemiec zniżkowały o ok 1 pb., a krajowych SPW zmieniły się w przedziale -1/+6 pb.
W czasie pierwszej sesji tygodnia inwestorzy poznali wstępne odczyty indeksów PMI dla usług oraz przemysłu za grudzień br. zarówno ze strefy euro, głównych europejskich gospodarek, a także z USA. Dane te generalnie były słabe i dodatkowo słabsze od oczekiwań ekonomistów w przypadku odczytów dla przemysłu oraz wyższe od danych za listopad br. i względem oczekiwań analityków w przypadku odczytów dla usług.
Finalnie ich wpływ na notowania obligacji skarbowych z bazowych parkietów był ograniczony, podobnie jak niewielki wpływ miał gołębi przekaz wystąpienia Ch. Lagarde w Wilnie, który wpisywał się w to, co prezes EBC przekazała w minionym tygodniu na konferencji po kolejnej w br. obniżce stóp procentowych w strefie euro.
Polskie obligacje podążały za rynkami bazowymi, w otoczeniu nie było nowych wypowiedzi przedstawicieli RPP, a Ministerstwo Finansów poinformowało, że ostatnia w 2024 roku aukcja (środa) będzie aukcją zamiany.
Wtorek przyniesie istotne odczyty makro z Niemiec (indeksy Ifo oraz ZEW) oraz USA (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna). Ekonomiści oczekują słabszych figur u naszych zachodnich sąsiadów oraz wyższych ze Stanów Zjednoczonych, co wpisywałoby się w zakładany przez inwestorów trend przynajmniej dla końcówki 2024 r.
Przy założeniu braku istotnych zaskoczeń, w naszej opinii dane te nie będą miały wpływu na bazowe rynki FI. W związku z tym zakładamy, że we wtorek dochodowości obligacji z rynków bazowych jak i krajowych SPW nie zmienią się znacząco, a inwestorzy będą już czekać na wydźwięk środowego posiedzenia FOMC.
Wykres dnia: Od wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA bitcoin umocnił się o ponad 50% zyskując dodatkowe wsparcie po zapowiedzi możliwości utworzenia amerykańskiej strategicznej rezerwy bitcoina.

Źródło: Refinitiv
Andrzej Kiedrowicz
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję