W miniony weekend miały miejsce dwa wydarzenia, które miały znaczenie dla polskiej waluty. Były to: ogłoszenie ratingu Polski przez agencję Fitch oraz próba zamachu stanu w Turcji. Pierwsze z nich było pozytywne dla złotówki, natomiast drugie przyczyniło się do powstania wzrostowych luk na parach z PLN (wzrosty na parach z PLN oznaczają osłabienie się złotówki, która w przypadku par walutowych jest walutą kwotowaną - EURPLN, USDPLN).
Turecka niepewność
Na otwarciu tego tygodnia za euro płaciliśmy o 1,3 grosza więcej niż na piątkowym zamknięciu sesji, natomiast dolar podrożał o 1,7 grosza. Złotówka jest walutą silnie narażoną na wzrost niepewności na rynkach finansowych, a próba zamachu stanu w Turcji była kolejnym wydarzeniem, które w ostatnim czasie przyczyniło się do wzrostu awersji do ryzyka na rynkach. Zdarzenie to było również istotne z tego względu, że jego konsekwencje (w szczególności gospodarcze) mogą przelać się na inne kraje Europy wschodniej oraz na rynki wschodzące. Po wydarzeniach w Turcji ucierpiały waluty krajów ekonomicznie powiązanych z tym krajem. Oprócz złotówki tracił również węgierski forint czy euro. Turcja w I kwartale bieżącego roku była 17 partnerem handlowym Polski pod względem importu i 18 pod względem eksportu.
Fitch zdejmuje presję ze złotego
Część wcześniejszej presji, związanej tym razem z czynnikami wewnętrznymi, zdjęła z polskiej waluty decyzja agencji Fitch w sprawie ratingu Polski. Agencja zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła rating na niezmienionym poziomie (choć pewne zagrożenie obniżką ratingu mimo wszystko istniało). Agencja nie zdecydowała się również na zmianę perspektywy ratingu, choć obserwatorzy spodziewali się zmiany perspektywy ze stabilnej na negatywną. Decyzja ta jest pozytywna dla złotówki, która w ostatnich tygodniach mocno ucierpiała w związku z wynikami referendum w Wielkiej Brytanii, które spowodowały odpływ kapitału do bezpieczniejszych rynków.
Agencja Fitch w swoim raporcie stwierdziła, że rating Polski odzwierciedla solidne fundamenty polskiej gospodarki. Agencja zwróciła jednak uwagę na zagrożenia dla wiarygodności kredytowej jakimi są przewalutowanie kredytów frankowych (agencja wskazuje, że obecne rozwiązanie byłoby zbyt kosztowne dla banków i naraziłoby stabilność systemu finansowego) oraz kwestie związane z Trybunałem Konstytucyjnym. Agencja zaznaczyła, że od ostatnich wyborów parlamentarnych nastąpiły głębokie zmiany polityczne, co zmniejszyło przewidywalność w polskiej polityce gospodarczej. Z tego względu zwiększyło się ryzyko prognoz gospodarczych.
Fitch prognozuje, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w tym roku 3,2%, a w przyszłym przyspieszy do 3,3%. Najnowsze oszacowania Narodowego Banku Polskiego zakładają dynamikę PKB na poziomie 3,4% w obu tych latach.
EURPLN
Po wzrostowej luce na parze EURPLN (osłabienie złotego) dziś złotówka silnie zyskuje (również w stosunku do dolara oraz innych walut). Weekendowa luka wzrostowa została szybko wypełniona, a kurs przebił wsparcie na poziomie 4,403. Najbliższym wsparciem stał się więc poziom 4,366. Jeśli ono również zostanie pokonane to będziemy spodziewać się ruchu w kierunku poziomie 4,30.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję