W ostatnim okresie na rynku złota sytuacja cały czas zmienia się i po sygnałach spadkowych otrzymujemy sygnały wzrostowe... i tak w kółko. Ten krótki opis wystarcza, by nawet bez patrzenia na wykres stwierdzić, że na rynku panuje trend boczny.
Z jednej strony analiza techniczna karze nam zakładać, że podstawowym kierunkiem jest kontynuacja poprzedniego trendu wzrostowego (trend wykazuje silniejszą tendencję do utrzymania bieżącego kierunku ruchu, niż do odwrócenia), z drugiej jednak obecna sytuacja jest niemalże lustrzanym odbiciem tej, którą obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach ubiegłego roku przed zmianą kierunku trendu spadkowego: najpierw pojawiały się sygnały słabości trendu, później rynek przez długi czas poruszał się w trendzie bocznym, żeby w końcu zmienić kierunek i dynamicznie ruszyć w kierunku przeciwnym do poprzedniego trendu.
Jak w takim przypadku ocenić perspektywy rynku złota? W związku z tym, że obecna konsolidacja ma dwa kluczowe poziomy ograniczające ruchy cen z dołu i z góry zakładamy, że cena będzie poruszać się pomiędzy nimi, a dopiero przebicie tych poziomów określi nam potencjalny kierunek dla przyszłego ruchu ceny. Omawiane poziomy to wsparcie 1190,0 oraz opór 1280,0.
W tej chwili zmierzamy w kierunku górnego ograniczenia konsolidacji. Założenie osiągnięcia poziomu 1280,0 możliwe jest dzięki formacji podwójnego dołka, która dziś została uruchomiona dzięki przebiciu poziomu 1244,0. Formacja ta poparta była sygnałami słabości podaży, szczególnie w przypadku uwzględnieniu sytuacji na rynku srebra: dywergencja pomiędzy dołkami na rynku złota i srebra pozwala nam rozważać sygnały wzrostowe.
Zasięg formacji podwójnego wierzchołka wypada na poziomie szczytów trendu wzrostowego.
Złoto - H4
Srebro - H4
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję