Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.
Na skróty:
- najważniejszym odczytem makroekonomicznym przyszłego tygodnia będą wrześniowe dane na temat inflacji w USA, które poznamy w czwartek
- W piątek poznamy również finalne dane na temat inflacji w Polsce
- Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG
Inflacja w Stanach Zjednoczonych we wrześniu (czwartek 12 października, godz. 14:30)
Bezapelacyjnie najważniejszymi odczytami makroekonomicznymi nadchodzącego tygodnia będą czwartkowe dane na temat wrześniowej inflacji w USA. To właśnie one mogą mieć decydujący wpływ na listopadową decyzję Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych, które wciąż jeszcze mogą pójść do góry o 25 punktów bazowych. Po sierpniowym, drugim z rzędu wzrostowym odczycie inflacji CPI na poziomie 3,7 proc. w skali roku, możliwy jest trzeci odczyt z rosnącą dynamiką cen, co będzie o tyle niepokojące, że baza statystyczna z ubiegłego roku była identyczna jak we wrześniu (8,2 proc. w październiku 2022 roku). Jeśli chodzi zaś o inflację bazową (z wyłączniem cen żywności i energii), to w sierpniu wyniosła ona 4,3 proc. w skali roku, a analitycy oczekują dalszego hamowania jej dynamiki we wrześniu.
Dzień wcześniej, w środę 11 października o godz. 14:30, poznamy również dane na temat wrześniowej inflacji producentów w USA, w tym też bazowej PPI - dla przypomnienia, w sierpniu inflacja producentów zanotowała drugi z rzędu wzrost, do poziomu 1,6 proc. w skali roku, natomiast inflacja bazowa producentów kontynuowała spadek dynamiki do 2,2 proc. w ujęciu rocznym.
Zobacz także: Fenomenalne dane z USA kompletnie zaskoczyły rynek! Kurs dolara wystrzelił
Finalny odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce za wrzesień (piątek 13 października, godz. 10:00)
W ostatni dzień powszedni nadchodzącego tygodnia Główny Urząd Statystyczny opublikuje finalne i kompletne dane na temat wrześniowej inflacji. Mimo, że mamy już wstępne dane, to warto pamiętać o tym, że ostateczny odczyt poznamy w piątek trzynastego, co - pół żartem, pół serio - oznacza, że wszystko może się zdarzyć. Wg szybkiego odczytu GUS dynamika cen we wrześniu zanotowała spadek do poziomu 8,2 proc. w skali roku oraz wyniosła -0,4 proc. w porównaniu do sierpnia.
Zobacz także: Inflacja w Polsce i stopy procentowe - co dalej? Odpowiada prezes NBP Adam Glapiński
Inflacja konsumencka w Norwegii we wrześniu (wtorek 10 października, godz. 8:00)
W sierpniu inflacja konsumencka w Norwegii zanotowała spadek do 4,8 proc. w skali roku, wobec 5,4 proc. r/r w lipcu. We wrześniu spodziewany jest kolejny, czwarty z rzędu spadek dynamiki cen. Nieco mniej optymistycznie wygląda sytuacja z inflacją bazową, która w sierpniu wyniosła 6,3 proc. w ujęciu rocznym, nieznacznie spadając z lipcowego poziomu 6,4 proc. r/r.
We wrześniu oczekiwany jest kolejny, trzeci z rzędu odczyt inflacji bazowej w Norwegii, licząc od historycznego szczytu dynamiki cen z wyłączeniem żywności i energii osiągniętego w czerwcu (na poziomie 7 proc. w skali roku).
W tym samym czasie opublikowane zostaną również wrześniowe dane na temat inflacji producentów.
Zobacz także: Stopy procentowe w Norwegii - znamy najnowsze dane! Jak reaguje kurs korony?
Finalne odczyty wrześniowej inflacji w strefie euro
W nadchodzącym tygodniu poznamy ostateczne dane na temat dynamiki cen w czołowych gospodarkach strefy euro.
W środę o godz. 8:00 Destatis opublikuje finalne dane na temat wrześniowej inflacji CPI i HICP w Niemczech - z szacunkowych danych wynika, że inflacja HICP spadła do 4,3 proc. w skali roku, a CPI do 4,5 proc. R/r.
W piątek poznamy ostateczne dane na temat inflacji we Francji (godz. 8:45) i Hiszpanii (godz. 9:00)
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję