W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5447 (umocnienie złotego o 0,8%). Przez cały zeszły tydzień kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie spadkowym. Z najsilniejszym obniżeniem kursu EURPLN mieliśmy do czynienia z czwartek, w święto Trzech Króli, pod nieobecność krajowych inwestorów. Publikacja wyższych od oczekiwań krajowych danych o inflacji nie miała istotnego wpływu na kurs polskiej waluty.
Z punktu widzenia kursu EURUSD szczególnie ważne były dwa wydarzenia
W środę doszło do umocnienia dolara względem euro, czemu sprzyjał jastrzębi wydźwięk Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC. Z kolei w piątek mieliśmy do czynienia z przejściowym osłabieniem dolara względem euro po publikacji wyraźnie słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy.
W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie zaplanowana na środę publikacja danych o inflacji w USA
W przypadku realizacji naszej zgodnej z konsensusem rynkowym prognozy uważamy, że dane nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Pozostałe dane z USA, jak również zaplanowane na ten tydzień publikacje danych z Polski i Chin, będą naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego.
Dalszy silny wzrost stawek IRS
W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 4,13 (wzrost o 20pb), 5-letnie do 4,06 (wzrost o 31pb), a 10-letnie do 3,94 (wzrost o 39pb). W ubiegłym tygodniu doszło do dalszego wzrostu stawek IRS w ślad za rynkami bazowymi.
W kierunku wzrostu rentowności na rynkach bazowych oddziaływały obawy inwestorów przed szybszym zacieśnianiem polityki pieniężnej przez główne banki centralne w warunkach obserwowanego obecnie silnego wzrostu inflacji. W ubiegłym tygodniu zostały one dodatkowo wzmocnione przez jastrzębi wydźwięk Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC. Jednocześnie nadal utrzymuje się odwrócony kształt krzywej dochodowości. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie rynek wycenia korektę stóp procentowych w dół.
W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będzie zaplanowana na środę publikacja danych o inflacji w USA. Uważamy jednak, że nie będzie miała ona istotnego wpływu na stawki IRS. Neutralne dla krzywej będą najprawdopodobniej również pozostałe dane z USA, a także zaplanowane na ten tydzień publikacje danych z Polski oraz Chin.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję