Przy braku rynkowej wyceny możliwości zmiany w poziomie stóp procentowych, RBNZ dokonał obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych, powodując wysokie zaskoczenie wśród inwestorów i doprowadzając do silnej deprecjacji dolara nowozelandzkiego. Obecnie główna stopa procentowa znajduje się na poziomie 2.25%.
Decyzja Banku Nowej Zelandii podyktowana jest kilkoma powodami. Po pierwsze członkowie wskazują na pogorszenie się ogólnej sytuacji makroekonomicznej, która bardzo dobrze widoczna jest na przykładzie gospodarki chińskiej oraz krajów Unii Europejskiej. Ponadto w ostatnim czasie spadły ceny głównego produktu eksportowego Nowej Zelandii, jakim są nabiały. Straci na tym na pewno bilans w handlu zagranicznym kraju z Antypodów.
Podczas wystąpienia prezes RBNZ zwrócił także uwagę na silne umocnienie się Nowozelandczyka w ostatnim czasie, które wynosi około 4% w relacji do dolara amerykańskiego. Władze monetarne obawiają się również negatywnych konsekwencji, które mogą wpływać na ich gospodarkę krajową poprzez różnego rodzaju globalne zawirowania na rynkach finansowych.
Bardzo wymownym jest również fakt, że Bank Centralny Nowej Zelandii nie wyklucza dalszych obniżek stóp procentowych, które będą uzależnione od ogólnej sytuacji makroekonomicznej występującej na rynkach światowych oraz będą miały na celu podwyższenie poziomu inflacji. Ma ona docelowo podążyć do przedziału pomiędzy 1% – 3%.
W wyniku decyzji RBNZ nastąpiły szybkie ruchy spadkowe. Na głównej parze NZDUSD notowania przebiły ostatnie lokalne dołki i obecnie zmierzają do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Jeżeli ruch się utrzyma notowania będą mogły dotrzeć do poziomu 0.66, a nawet do bardzo istotnego wsparcia przy cenie 0.6550.
Wykres1. Para walutowa NZDUSD interwał H4
W podobny sposób Nowozelandczyk zachował się w stosunku do dolara australijskiego. Decyzja RBNZ ułatwiła notowaniom przebicie ostatnich szczytów i otworzyła drogę do przetestowania historycznie ważnego oporu przy poziomie 1.1420. Wszystko jednak uzależnione będzie o dalszego utrzymywania się słabości NZD.
Wykres 2. Para walutowa AUDNZD interwał D1
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję