Uwaga! To wpis, z cyklu „Od zera do tradera” który wyjaśnia absolutne podstawy podejścia do ryzyka. Jeśli uważasz, że wiesz wystarczająco dużo w tym temacie, zapraszam Cię do lektury poprzednich wpisów:
Łukasz Skiba - myśli nieuczesane
Zarządzanie ryzykiem to jeden z ulubionych tematów wśród ekspertów Forex. Jednak wśród gąszczu webinarów, artykułów, traktujących o psychologicznych aspektach podejścia do ryzyka, ciężko znaleźć konkretne wskazówki jak w prosty sposób dobierać wielkość pozycji, aby zawsze spełniała ona zasadę 2%.
Zasada podstawowa: niezależne czy twój stop loss wynosi 300 pipsów, czy 20 pipsów, strata powinna wynosić określoną część kapitału (Twój wybór czy przyjmiesz 1, 2 czy 50%, choć sugeruję niższe wartości)
Jak szybko to policzyć? W Internecie jest dużo dostępnych kalkulatorów, natomiast ja osobiście odsyłam do kalkulatora Consilium Invest (KLIKNIJ).
Przykład
Przyjmijmy, że liczymy na spadek EUR/USD po przebiciu 1.11947 (zlecenie sell stop) ze stop lossem 35 pipsów, a kwota jaką chcemy zaryzykować to 2% naszego kapitału, który wynosi 10,000 PLN.
Przenosimy wybrane wartości do kalkulatora:
I wprowadzamy detale zlecenia na platformę. (zaokrąglamy 0,146 do 0,15)
I ten sposób zajęliśmy pozycję, która spełnia przyjęte zasady zarządzania ryzykiem.
Na koniec, pozostawiłem sobie pomijaną ale niezwykle istotną kwestię.
Jeśli odnotujesz stratę w wysokości 200 PLN, to pamiętaj, że kolejna pozycja powinna stanowić 2% z 9800 PLN – czyli 196 PLN.
Podobnie postępujemy przy zyskownej pozycji która zarobiła 700 PLN. Wtedy nasze ryzyko wynosi 2% z 10700 PLN – czyli 214 PLN.
Taki sposób gry gwarantuje ochronę naszego kapitału przed dużym obsunięciem kapitału, nawet w przypadku dłuższej serii strat.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję