Amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Anglii, Bank Australii i Nowej Zelandii oraz Europejski Bank Centralny i Bank Kanady, to grono banków centralnych głównych gospodarek świata, które już rozpoczęły cykl podwyżek stóp procentowych i prawdopodobnie są bliskie jego zakończenia w pierwszym lub drugim kwartale 2023. Natomiast inaczej sytuacja zdaje się wyglądać dla Banku Japonii i Banku Szwajcarii.
Sprawdź: Co dalej ze stopami procentowymi i inflacją w 2023? Nasze prognozy
- Więcej ciekawych informacji na stronie głównej Fxmaga.
- Zachęcamy do sprawdzenia jak kształtują się kursy walut w czasie świąt Bożego Narodzenia - skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego.
- Kursy walut spadają na łeb, na szyję! Gwałtowny zjazd
- Kursy walut 27.12.: „złotówka” oszalała
To, w jaki sposób polityka monetarna może wpływać na kursy waluty, mogliśmy zobaczyć dość dobrze w 2022 r. Fed rozpoczynając agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej, spowodować mógł zwiększenie atrakcyjności dolara amerykańskiego dzięki wyższym odsetkom, które otrzymywali jego posiadacze. Fed rozpoczął cykl, a w ślad za nim poszedł Europejski Bank Centralny z pewnym przesunięciem w czasie. Na tę chwilę szacuje się, że to przesunięcie wynosi około pół roku. Oznaczać to może, że EBC dopiero dwa kwartały później zakończy zacieśnianie polityki pieniężnej po tym, jak zrobi to Fed. Skutki tego przesunięcia mogą być obserwowane w kursie EUR/USD.
Sprawdź: Kursy walut eksplodują w 2023 roku?! Sprawdź prognozy dla rynku walutowego FOREX
Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, H4
Bezprecedensowe tempo podwyżek stóp w USA mogło pomagać dolarowi do września, października, gdy rozpoczęto dyskusję na temat spowolnienia tempa wzrostu oprocentowania USD. W tym czasie zastanawiano się również, jaki kierunek powinien obrać Europejski Bank Centralny, który na tę chwilę deklaruje podwyżki po 50 pb i wyższe stopy niż oczekiwał tego wcześniej rynek (>3 proc.).
Sprawdź: Ile kosztuje euro? Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w poniedziałek 26.12.22
Kurs franka CHF i jena JPY: co dalej?
Powyższy opis może przybliżać wydarzenia w bankowości centralnej w relacji do kursu walutowego gdzie, jeśli jeden temat się kończy (bliski koniec podwyżek stóp w USA), rozpoczyna się gra pod kolejny (późniejszy i wyższy koniec cyklu w strefie euro). Według danych z rynku stopy procentowej traderzy zdają się zakładać, że w 2023 r. w Japonii i Szwajcarii stopy procentowe mogą iść systematycznie w górę. Może to z kolei oznaczać, że gdy skończy się temat USA, następnie strefy euro, to rynki mogą przejść do gry pod zacieśnianie w krajach z wcześniej najniższymi stopami procentowymi na świecie.
Sprawdź: Czy masz dolary, euro, franki i funty? Niepewne losy złotego
Zmiana retoryki w Japonii, jak reaguje kurs jena?
Dziś o poranku japoński jen umocnił się o 0,6% do 135,8 za USD po doniesieniach, że premier Fumio Kishida planuje zrewidować dziesięcioletnie porozumienie z Bankiem Japonii, które mówi, że bank centralny osiągnie 2% cel inflacyjny "w najwcześniejszym możliwym czasie". Rząd dąży do uelastycznienia celu cenowego, co może poszerzyć opcje polityki BOJ w zakresie dostosowania do rozwoju sytuacji gospodarczej.
Sprawdź: Zaskakujący ruch Banku Japonii – akcje tanieją, a kurs jena się umacnia
Główny strateg kredytowy BNP Paribas Japan, Mana Nakazora, potencjalny kandydat na zastępcę gubernatora Banku Japonii w przyszłym roku, również powiedział ostatnio agencji Reuters, że bank centralny powinien zmienić oświadczenie, aby dać sobie więcej miejsca na dostosowanie stóp procentowych, wynika z informacji podanych przez serwis tradingeconomics.
Podsumowując, cykle podwyżek stóp procentowych zdają się być przesunięte w czasie w różnych gospodarkach świata. W rezultacie kursy walut mogą również w odpowiedni sposób na to reagować z pewnym przesunięciem w czasie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję