Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrosty w Chinach po rezygnacji z mechanizmu wstrzymującego notowania

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Giełdy w Chinach lekko osłodziły sobie katastrofalny tydzień wzrostową sesją. A wszystko dzięki decyzji o wyłączeniu mechanizmu zawieszającego notowania przy zbyt dużej zmienności rynku.

 

Indeks Shanghai Composite zamknął się dziś z wynikiem +2%, natomiast indeks giełdy w Shenzhen wzrósł o 1,1%. Mimo to ten tydzień chińskie rynki akcyjne zakończyły z ogromną stratą. Shenzen Composite w ciągu pięciu sesji spadł o 10%, a Shenzhen Composite aż o 14,3%. Do tak dużych spadków przyczyniły się głównie dwie sesje - poniedziałkowa i czwartkowa - które zostały zakończone wcześniej (handel w czwartek trwał tylko 29 minut). W przypadku obu tych sesji indeks CSI300, ukazujący zachowanie najważniejszych Chińskich spółek, spadł o 7%, co w związku z wprowadzeniem przez regulatorów nowych regulacji, doprowadziło do zamknięcia giełd.

Podczas gdy indeks CSI300 spadał o 7%, indeksy giełd w Szanghaju i Shenzhen traciły trochę więcej. Przy czym słabiej radził sobie Shenzhen Composite, tracąc w każdej z dwóch zamniętych przedwcześnie sesji ponad 8%. Również dziś, pomimo wzrostowego dnia, giełda w Shenzhen radziła sobie gorzej od szanghajskiej.

Reklama

 

Mechanizm zamknięcia notowań, gdy zmienność wzrasta do 7%, miał za zadanie uspokajać rynki i zapobiegać sytuacjom, jakie miały miejsce w 2015 roku, kiedy chińska giełda obsunęła się o ponad 40% w ciągu 2 miesięcy. Jednak w rzeczywistości mechanizm zamiast uspokajać rynki tylko je podgrzał. Pierwszym elementem mechanizmu jest wstrzymanie notowań na 15 minut po wzroście zmienności do 5%. Praktyka pokazała, że ta 15-minutowa przerwa zamiast uspokajać inwestorów służy im tylko do tego, by jeszcze przed zawieszeniem handlu złożyć dodatkowe zlecenia sprzedaży. W efekcie poziom 7% osiągany jest w ciągu kilku chwil po ponownym otwarciu notowań i handel w danym dniu zostaje wstrzymany.

 

Chińczycy po wczorajszej 29-minutowej sesji, dziś zdecydowali się na odejście od mechanizmu wstrzymującego handel, którego kariera zakończyła się po 4 dniach funkcjonowania. W efekcie giełdy uspokoiły się i odrobiły niewielką część wcześniejszych strat.

"Rezygnacja z mechanizmu może w krótkim terminie zdjąć trochę presji z chińskich giełd, ale nie będzie to lekarstwo na wszystkie problemy" - stwierdził Peter Boockvar, główny analityk rynkowy w The Lindsey Group.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama