Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrostowy początek tygodnia

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Poniedziałkowa sesja zaczyna się wzrostowo na wszystkich głównych parkietach europejskich. Wcześniej wzrosty notowane były także w Azji, a to za sprawą obiecujących danych makroekonomicznych. Dane z Japonii i Chin sprzyjały rynkowi, ale w ostatnim czasie nawet kiepskie dane gospodarcze (np. z USA) nie przeszkadzają rynkom we wzrostach.

 

Póki co, informacją dnia jest powrót chińskiego Caixin PMI powyżej poziomu 50 punktów po raz pierwszy od 17 miesięcy. 50 punktów to granica, która umownie oddziela rozwój gospodarczy od recesji, więc być może sytuacja w Państwie Środka faktycznie jest coraz lepsza. Jeżeli chodzi o dane oficjalne, to odczyt dla usług wyniósł 53,9 pkt. (najwyżej od grudnia 2015), natomiast PMI przemysłowy wyniósł 49,9 pkt. Finalny odczyt PMI z Japonii nieco poprawił się względem pierwszego i wyniósł 49,3 pkt., ale warto zauważyć, że jest to piąty miesiąc z rzędu poniżej 50 punktów.

 

Poznaliśmy także odczyt PMI dla Polski i w tym przypadku wyniósł on tylko 50,3 pkt. wobec oczekiwanych 51,6 pkt. Przed nami jeszcze odczyty dla wszystkich kluczowych gospodarek strefy euro, a także popołudniowe odczyty PMI i ISM dla Stanów Zjednoczonych. Publikacją dnia będzie właśnie ISM, który poznamy o godzinie 16:00, a konsensus wynosi 53 punkty. Po fatalnych danych o PKB dolar otrzymał mocny cios, więc teraz aby powrócić do trendu wzrostowego potrzebuje solidnych danych.

Reklama

 

Po niecałych 30 minutach handlu wszystkie główne indeksu europejskie rosły w stosunku do piątkowego zamknięcia. Niemal 1,5% wzrostu notowaliśmy na parkiecie w Mediolanie, ponad 1,20% w Lizbonie, a tylko nieco mniej niż 1% rosły parkiety w Paryżu i Frankfurcie. WIG20 wpisywał się w europejskie nastroje ze wzrostem w okolicy 0,80%. O poranku najlepiej zachowywały się akcje Cyfrowego Polsatu, Aliora i PZU.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Mateusz Adamkiewicz

Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.


Tematy

Reklama
Reklama