Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wzrasta prestiż chińskiej waluty

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

London Metal Exchange (LME) – Londyńska Giełda Metali włączyła juana do puli walut, w których przyjmuje zabezpieczenia gotówkowe. Dotąd banki i brokerzy handlujący na platformach LME mieli możliwość składania zabezpieczeń wyłącznie w dolarach, euro, funtach lub jenach.

 

LME jest największym centrum transakcyjnym dla rynku metali. W 2014 zawarto na nim transakcje o wartości ponad 15 bilionów dolarów. Kwota ta odpowiadała łącznemu tonażowi 4 miliardów ton metali.

 

Do tej pory zabezpieczenia na Londyńskiej Giełdzie Metali przyjmowane były tylko w czterech najważniejszych światowych walutach. Teraz dołącza do nich chiński juan, który umacnia swoją pozycję w obrocie międzynarodowym. Według SWIFT (Światowa Międzybankowa Telekomunikacja Finansowa) w 2014 juan stał się piątą walutą pod względem udziału w światowych płatnościach (wyprzedzając australijskiego i kanadyjskiego dolara).

Reklama

 

Dolar – 44,64%

Euro – 28,30%

Funt – 7,92%

Jen – 2,69%

Reklama

Juan – 2,17%

 

Istotność chińskiej gospodarki dla rynku metali jest niepodważalna, gdyż gospodarka Państwa Środka ma niebagatelny wpływ na kształtowanie się światowego popytu na metale przemysłowe i szlachetne. Chiny od lat dążą do osiągnięcia dominującej pozycji w handlu metalami.

Wydaje się, że wzrost znaczenia juana na światowych rynkach powinien być istotnym celem w polityce Chin. Mimo tego, że Chiny są głównym graczem na rynku złota to mają (miały?) znikomy wpływ na kształtowanie się ceny tego surowca. Ruch w stronę Londynu jest oczywisty, gdyż właśnie tam kształtuje się ceny. W czerwcu tego roku Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców poinformowało, że Bank of China stanie się pierwszym chińskim bankiem biorącym udział w procesie ustalania cen.

 

Reklama

Rola chińskiego juana rośnie. Czy w najbliższych latach będzie on w stanie konkurować z najważniejszymi światowymi walutami? Niewątpliwie Chiny chciałyby to osiągnąć, jednak pierwszym krokiem musi być pełna wymienialność juana.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama