Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wygrana Rosji to klęska polskiego złotego (PLN). Kurs dolara (USD) zyska na zagrożeniach

|
selectedselectedselected
Wygrana Rosji to klęska polskiego złotego (PLN). Kurs dolara (USD) zyska na zagrożeniach | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jeśli wojna na Ukrainie skończyłaby się zwycięstwem Rosji, to byłoby mocne obciążenie dla kursu polskiej waluty, ostrzega ekspert. Nowy rok może przynieść niepokoje wokół kluczowego dla USA wydarzenia, a gdy pojawiają się obawy, to dolar może zyskiwać.

 

  • Konflikt za naszą wschodnią granicą trwa już blisko 2 lata
  • Polski złoty (PLN) w końcówce 2023 roku był najmocniej zyskująca walutą świata
  • Według eksperta, istnieje jeszcze pole do dalszej aprecjacji
  • Jakie są prognozy dla kursu dolara do złotego (USD/PLN) na 2024?

 

 

Polski złoty lśni na tle osłabienia dolara

Przemysław Tabor, redaktor FXMAG: Polska waluta zaliczyła spektakularną końcówkę 2023 roku. Przecież jeszcze we wrześniu za euro płaciliśmy nawet 4,66 PLN. Teraz, to ponad 30 groszy niżej. Czego oczekiwać po kursie euro do złotego (EUR/PLN) w 2024 roku?

Reklama

Adam Fuchs, analityk Walutomat.pl: Tak, ostatni kwartał zeszłego roku to był niesamowity czas dla złotego. To były zyski, które na rynku walutowym są rzadko obserwowane. Złoty nie był na wyrost określany jako najlepiej radząca sobie waluta na Forex.

Warto mieć to z tyłu głowy, że po takim rajdzie może przyjść odreagowanie czy korekta. Jednak w perspektywie kolejnych przynajmniej kilku miesięcy widzę przestrzeń dla złotego do dalszego umocnienia. W przypadku kursu euro do złotego nie jest ogromne pole do aprecjacji. Wśród analityków konsensus to około 4,25 PLN. Myślę, że te poziomy są możliwe.

 

Zobacz także: Polski złoty niesiony na fali silnej gospodarki. Ekspert TYLKO W FXMAG

 

PT: Dolar tracił nie tylko wobec złotego w ostatnich kilkunastu tygodniach, ale także wobec euro i innych głównych walut. Co czeka kurs dolara (USD/PLN) w kolejnych miesiącach?

W końcówce roku czekają nas wybory prezydenckie w USA. To z pewnością wywoła spore napięcia. Istnieje duża szansa, że wynik wyborów stanie na ostrzu noża.

Reklama

Paradoksalnie taka niepewność wokół USA mogłaby sugerować, że dolar powinien tracić. Jednak to USD wciąż pozostaje jedną z głównych bezpiecznych przystani. Nawet jeśli pewne ryzyka czy zagrożenia dotyczą samych Stanów Zjednoczonych, to i tak dolar może zyskiwać.

Nie jest wykluczone, że bliżej końca roku kurs USD/PLN może złapać nieco wiatru w żagle.

Niemniej, w tej chwili wciąż istnieje przestrzeń do umocnienia złotego. Jednak korekta byłaby nawet czymś zdrowym do kontynuacji trendu aprecjacji PLN.

 

PT: Jak wojna na Ukrainie może jeszcze wpłynąć na polskiego złotego?

AF: To bardzo duży znak zapytania. Jeżeli Rosja będzie zyskiwać terytorialnie, a istnienie Ukrainy stanęłoby pod znakiem zapytania,  to będzie to mocno obciążające dla złotego. Nie dość, że konflikt zbrojny rozwijałby się w ten sposób to jeszcze mielibyśmy o wiele dłuższą granicę z nieprzyjaznym krajem lub czymś na kształt państwa.

Reklama

To zależy także od tego co Rosja mogłaby zrobić na Ukrainie. Widać pewne zmęczenie sojuszników Ukrainy. Nie może to dziwić. To także pewne zmęczenie finansowe czy logistyczne.

Jeżeli doszłoby do jakiegoś rodzaju rozmów negocjacyjnych czy prób rozejmu lub zawieszenia broni, to moim zdaniem byłaby to bardzo dobra informacja dla złotego.

 

Czytaj również: Dług publiczny USA w 4 lata wzrósł o blisko 50%

 

PT: Dlaczego?

AF: Nawet jeśli ten konflikt znajdzie się w pewnym punkcie zawieszenia to mimo wszystko skończą się działanie wojenne. To umożliwiłoby Ukrainie wejście na etap odbudowy. Nawet jeśli konsekwencją byłoby przynajmniej na jakiś czas zrezygnowanie z części swojego terytorium. Jednak wówczas reszta terytorium Ukrainy mogłaby wrócić do pewnego obiegu gospodarczego.

Reklama

Wtedy, Polska staje się naturalnym łącznikiem Ukrainy z resztą Europy. To byłaby dla Polski i dla polskich przedsiębiorstw bardzo dobra informacja, a w konsekwencji także i dla złotego.

Nie wiem czy to się stanie w najbliższych miesiącach. Wydaje się mało prawdopodobne aby sojusznicy Ukrainy byli w stanie wspierać ją przez lata w ten sam sposób. Może zabraknąć woli politycznej, budżetowej czy społecznej.

Moim zdaniem, prawdopodobieństwo rozpoczęcia jakiejś formy rozmów lub negocjacji będzie wzrastało z każdym miesiącem.

 

Zobacz również: Wielka Brytania wypowiada wojnę Rosji. Uran w centrum zmagań

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama
Reklama