Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wybicie z pasma wąskiej zmienności

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rynek i inwestorzy dość długo czekali na ten moment, kiedy to amerykańskie indeksy wybiją się z pasma wąskiej zmienności, a indeks VIX odbije się od wieloletnich minimów.

 

Do końca zeszłego tygodnia na rynkach mówiło się coraz więcej o panującej bardzo niskiej zmienności, gdzie indeks S&P500 nie przekraczał wahań rzędu 1 proc. od kilkudziesięciu sesji, a zmienność na indeksie Dow Jones Industrial Average była najniższa od co najmniej 100 lat. Z kolei tzw. indeks strachu VIX (indeks przedstawiający oczekiwaną miesięczną zmienność dla indeksu S&P500 na podstawie rynku opcji) przybierał w cenach zamknięcia najniższe wartości od 2014 roku.

 

Korelacja giełdy z tymże indeksem jest dość klarowna i za ostatni rok w interwałach tygodniowych wynosi -87 proc. Czyli czym niższa zmienność, tym wyższe notowania indeksu S&P500. Natomiast zmienność ma to do siebie, że po okresach notowania niższych wartości musi przyjść jej wzrost.

 

Tak też się stało w ostatnich dniach, co pociągnęło za sobą szereg konsekwencji w tym także względem walut krajów rozwijających się i złotego, który dziś tracił na wartości -0,33 proc. względem euro oraz -0,34 proc. wobec USD. Natomiast największa deprecjacja naszej waluty wystąpiła względem franka, gdzie złoty stracił -0,52 proc.

 

W okresach większej oczekiwanej zmienności, co również wiąże się z większą niepewnością, inwestorzy wracają do bardziej bezpiecznych przystani i kierują się na rynku forex w stronę CHF oraz JPY, a także wracają do USD.

 

Niepewność na rynku może być podwyższona jeszcze przez ponad tydzień, aż do czasu posiedzenia i decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Daniel Kostecki

Daniel Kostecki

Główny Analityk Rynków CMC Markets Polska - waluty, indeksy, surowce. Prywatnie inwestuję przez instrumenty z GPW oraz kontrakty CFD. Członek rady nadzorczej w GAMING FACTORY S.A.


Tematy

Reklama
Reklama