Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wrzesień pozostaje w grze - kluczowe odczyty inflacji i determinacja FED

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podniosą czy nie podniosą? To chyba ostatnio jedno z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście wrześniowego posiedzenia FOMC i decyzji w sprawie stóp procentowych. Rezerwie Federalnej pozostały 3 posiedzenia w tym roku, by zrealizować obecny plan dwóch podwyżek stóp procentowych. Przy ostatnich słabych odczytach z rynku pracy może się to okazać trudne, ale nie niemożliwe. Kluczowa pod tym względem będzie wrześniowa decyzja FED, a szansa na podwyżkę stóp procentowych w tym miesiącu została przez część ekspertów przekreślona. Szanse na podwyżkę jednak istnieją i wcale nie są takie małe.

 

Słabe dane z rynku pracy jeszcze o niczym nie decydują

Po słabych danych na temat wzrostu zatrudnienia w sierpniu część obserwatorów przekreśliła możliwość podwyżki stóp procentowych przez FED podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 20-21 września. Przy prognozie wzrostu zatrudnienia w sektorach poza rolniczych na poziomie 180 tys. opublikowano liczbę o 29 tys. niższą. Dodatkowo rozczarował również spadek dynamiki wynagrodzeń.

Reklama

Nie przesądza to jednak o tym, że sierpień był słabym miesiącem dla rynku pracy, gdyż w ostatnich latach sierpniowe odczyty często były później pozytywnie rewidowane, i to w znaczącym stopniu. Mimo wszystko zrewidowane dane poznamy dopiero w przyszłym miesiącu, czyli już po najbliższym posiedzeniu FOMC (organ FED odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej).

 

Co zatem mógłby zrobić FED, by podnieść oczekiwania rynków co do możliwego luzowania polityki pieniężnej? Po pierwsze konieczne jest utrzymanie jastrzębiego tonu, który w swoich ostatnich wypowiedziach stosowała duża część decydentów z FED. Punktem zaczepienia dla przedstawicieli FED mogą okazać się dane o inflacji, które poznamy 16 września, czyli na niespełna tydzień przed wrześniowym posiedzeniem.

 

Odczyty inflacji mogą uratować wrześniową podwyżkę

Reklama

Jednym z kluczowych czynników, który wstrzymywał FED przed podjęciem decyzji o zacieśnianiu polityki pieniężnej, jest słaba dynamika cen konsumentów. Inflacja cały czas znajduje się poniżej poziomu docelowego, a podwyżka stóp procentowych w takim przypadku mogłaby doprowadzić do jeszcze większego osłabienia dynamiki cen.

Jeśli FED chce w tym roku podnosić stopy procentowe to nie może oczywiście czekać na osiągnięcie przez inflację poziomu docelowego, gdyż w obecnych warunkach nie ma szans na to, by do końca roku wyniosła ona 2%. Wystarczy jednak, że wskaźniki inflacji odnotują poprawę, a będzie to dla FED wystarczający pretekst do zasygnalizowania możliwości szybkiej podwyżki stóp procentowych.

Stąd kluczowym okresem, który może pokazać nam bieżące plany FED będzie ostatni tydzień przed posiedzeniem. Uwagę trzeba zwrócić w pierwszej kolejności na odczyty wskaźników inflacji, a później na to jak te wyniki będą komentowane przez poszczególnych członków FED, ze szczególnym uwzględnieniem głosujących.

 

Budowanie oczekiwań

Reklama

FED nie może sobie pozwolić na ruchy, które zaskoczyłyby rynki finansowe, stąd kluczowe jest zbudowanie oczekiwań dotyczących podwyżki stóp procentowych. W tym względzie sytuacja wygląda całkiem nieźle. Obecnie rynki dają 21% szans wrześniowej podwyżce. Tuż przed odczytami z rynku pracy było to 27%. Zaraz po odczycie prawdopodobieństwo spadło do 12%, by później znów powrócić w okolice 21-24%. Sytuacja ta jest o tyle istotna, że w poprzednich miesiącach po wydarzeniach, które skutkowały obniżeniem się prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych bardzo trudno było odbudować oczekiwania rynków. Przy pozytywnych odczytach inflacji i mocno jastrzębich komentarzach FED powinien być w stanie podnieść oczekiwania do 50-60%... o ile oczywiście jego celem będzie podwyżka stóp procentowych we wrześniu, a nie oczekiwanie na grudzień, by w międzyczasie poznać wyniki wyborów prezydenckich.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama