Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wpływ sytuacji w Libii i Kanadzie na ropę naftową

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ogromny pożar pochłania kolejne tereny w pobliżu Fortu McMurray i wymusza ewakuację dziesiątek tysięcy ludzi. W wyniku niezwykle ciepłej pogody i suszy doszło do zapalanie się i szybkie rozprzestrzenienia się ognia na terenach leśnych.

 

Urzędnicy szacują, że pożar może nadal się rozprzestrzeniać i w konsekwencji zająć kolejne 100 kilometrów kwadratowych. Malo prawdopodobne jest by udało się go ugasić przed weekendem. Pożar wymusił na kilku firmach wydobywających na obszarze tamtejszych piasków roponośnych zawieszenie produkcji, gdyż ich pracownicy wraz z rodzinami uciekli z tego regionu.

Suncor Energy zakomunikował, że zawiesił wydobycie w rejonie Fort McMurray. Oznacza to spadek dziennego wydobycia na poziomie 350 000 baryłek dziennie.

Reklama

Royal Dutch Shell ogłosił zawieszenie prac wydobywczych na terenie Albian Sands. „Mimo że, obszar, na którym wydobywamy jest dosyć daleko od ognia musimy zaprzestać produkcji, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i ich rodzinom” – powiedział rzecznik firmy. Shell produkuje tam 250 000 baryłek ropy dziennie i aktualnie nie wie kiedy uda się wznowić wydobycie.

Husky Energy poinformowało o konieczności zmniejszenia produkcję na swojej koncesji Sunrise o dwie trzecie do poziomu 10 000 baryłek dziennie.

Ciężko jest oszacować jak duże będą przerwy w dostawach, a także jak długo potrwają. Pożar natychmiast wpłynął na cenę kanadyjskiej ropy. Jednak przerwy nie powinny potrwać długo z uwagi na to, że ogień nie zniszczył jakiejkolwiek infrastruktury wydobywczej.

 

Problemy nie tylko w Ameryce

Reklama

Tysiące mil od kanady, w innym rejonie świata, również doszło do przerw w wydobyciu. Produkcja ropy w Libii obecnie stanowi jedynie ułamek ilości, którą wydobywano przed wybuchem wojny domowej.

Dwa rządy rywalizują o władzę w kraju i kontrolę nad jego zasobami, a jednocześnie starają się odeprzeć ataki ISIS. Walka polityczna może eskalować jeśli wschodni rząd zdecyduje o zablokowaniu eksportu ropy.

W kwietniu rząd sprawujący władzę po wschodniej części nie mógł eksportować ropy w wyniku międzynarodowych sankcji. ONZ i społeczność międzynarodowa postrzegają ten ruch polityczny jako zagrożenie dla kruchego zjednoczenia kraju.

W wyniku przeszkód tworzonych przez wschodni rząd Glencore nie mógł odebrać ropy z terminalu w Tobruku z powodu problemów tworzonych przez wschodni rząd. Jeżeli libijskie National Oil Company nie jest w stanie wyeksportować ropy w wyniku sporu to na niektórych polach na wschodzie produkcja musi być przerwana. Port Haiga w Tobruku normalnie mógł wyeksportować 150 000 baryłek ropy dziennie.

W minionych latach zakłócenia podobne do tych w Kanadzie i Libii doprowadzały do wzrostu cen ropy.  W połowie 2014  zakłócenia miały o wiele mniejsze znaczenie w wyniku globalnego nadmiaru ropy.

Reklama

 

Rynki nadal nie odzyskały równowagi. Jednak rosnący popyt i malejąca podaż wskazuje koniec nadwyżek wynikających z nadprodukcji. Oznacza to, że nieprzewidziane wydarzenia geopolityczne mogą mieć o wiele większy wpływ niż miało to miejsce choćby w 2015.

 

Źródło: oilprice.com

 

Reklama

Handluj ropą na plaformie easyMarkets

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


easyMarkets

easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.


Tematy

Reklama
Reklama