Światowa gospodarka jest systemem naczyń połączonych. Dlatego też, na rynku odnajdziemy wiele przykładów powiązanych ze sobą instrumentów finansowych. Inwestorzy mogą wykorzystać korelację, czyli inaczej mówiąc współzależność między co najmniej dwoma walorami, choćby do filtrowania sygnałów płynących z analizy technicznej.
USD/CAD i ropa naftowa
Kanada jest jednym z nielicznych krajów na świecie posiadających status eksportera netto ropy naftowej. Oznacza, to że ilość wydobywanego surowca przewyższa popyt wewnętrzny w kraju. Jej złoża sklasyfikowane są na 3 miejscu na świecie, zaraz po Wenezueli oraz Arabii Saudyjskiej. Głównym partnerem handlowym Kanady są Stany zjednoczone. Uzasadnia to fakt, że ponad 60% kanadyjskiego eksportu trafia właśnie na rynek amerykański.
Wykres 1. USDCAD i SC.F
W tym przypadku możemy zaobserwować korelację ujemną, co oznacza, że gdy na jednym walorze dochodzi do wzrostów, na drugim powinniśmy spodziewać się spadków.
NZD/USD i mleko
Korelacja pomiędzy kursem pary walutowej NZD/USD i mleka jest często zaskakująca dla inwestorów, którzy nie zagłębiają się w makroekonomiczne szczegóły. Nowozelandzka gospodarka sprzedaje za granicę, aż w 40% produkty pochodzące od zwierząt, a udział mleka stanowi 15% całego eksportu.
Wykres 2. GDT Index
Źródło: www.globaldairytrade.info
Wykres 3. NZDUSD
AUD/USD i ruda żelaza
Fundamentem australijskiej gospodarki jest branża wydobywcza. Stanowi ona, aż 60% eksportu z tego kraju, który trafia głównie na azjatyckie rynki. Do najważniejszych surowców wydobywanych w Australii zaliczamy min. rudę żelaza, węgiel oraz paliwa płynne.
Wykres 4. Ruda żelaza
Źródło: www.indexmundi.com
Wykres 5. AUD/USD
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję