Jak dotąd w tym roku japońskie władze zdecydowały się nie interweniować na rynkach walutowych, mimo że kurs USD/JPY przekroczył 150. W podobnych okolicznościach w ubiegłym roku Japończycy sprzedali 70 mld USD. Podczas gdy retoryka Tokio pozostaje ostra - co oznacza, że interwencja może być nieuchronna - podejrzewamy, że lokalni decydenci polityczni zamiast tego czekają na rynkowy spadek stóp procentowych w dolarach amerykańskich. Taki ruch pozwoliłby oczywiście uniknąć konieczności interwencji, ale także umożliwiłby Bankowi Japonii (BoJ) wyjście z super luźnej polityki pieniężnej w przyszłym roku bez gwałtownego wzrostu rentowności japońskich obligacji skarbowych (JGB).
Nasze prognozy wskazują, że BoJ zniesie ujemne oprocentowanie 10 pb na Bilansach Stop Własnych w drugim kwartale. To dostosowanie polityki może być zapowiedziane w styczniu, wraz z kolejną publikacją prognoz BoJ dotyczących aktywności gospodarczej i cen. Prognoza CPI bez żywności powyżej 2% w roku budżetowym 25 byłaby silnym sygnałem, że zbliża się zmiana polityki.
Kluczowe znaczenie miały przepływy portfelowe:
Decydenci na całym świecie przyznali, że wyższe rentowności w USA zdominowały środowisko walutowe w tym roku. Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły ostatnio o ponad 400 pb w stosunku do rentowności 10-letnich obligacji JGB, a dane dotyczące przepływów portfelowych w Japonii potwierdzają, że japońscy rezydenci gwałtownie zwiększyli w tym roku zakupy aktywów zagranicznych. W połączeniu z ograniczaniem japońskich inwestycji przez obcokrajowców, dane pokazują, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Japonia odnotowała odpływ portfela netto w wysokości około 175 mld USD.
Kształt krzywych dochodowości USA oznacza, że wiele z japońskich przepływów do amerykańskich obligacji nie było zabezpieczonych. Oznacza to, że krótkoterminowe stopy procentowe w USA - tj. koszty zabezpieczenia - będą miały duży wpływ na USD/JPY w 2024 roku. Naszym zdaniem amerykańskie krótkoterminowe stopy procentowe zaczną wyprzedzać pierwszą obniżkę stóp Fed w maju, a USD/JPY zdecydowanie spadnie.s
Ryzyko geopolityczne
W 2022 r. dowiedzieliśmy się, że szok związany z podażą energii może wyrządzić wiele szkód jenowi. Jako importer paliw kopalnych, Japonia pozostaje cenobiorcą na rynkach energii, a w ostatnich miesiącach dane dotyczące rachunku obrotów bieżących Japonii dopiero zdołały powrócić na dodatnie terytorium po szoku z 2022 roku.Oczywiście każda eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie i wyższe ceny ropy naftowej ponownie uderzyłyby w japońskie warunki handlowe i osłabiłyby jena. Jedyna różnica polega na tym, że japońscy konsumenci są coraz bardziej niezadowoleni z wyzwań związanych z kosztami utrzymania i niezadowoleni z rządu. Sugeruje to, że rząd może być jeszcze bardziej niż zwykle zainteresowany wartością jena.Rząd rozważa teraz dodatkowe środki fiskalne, a na marginesie może wspierać wyższe podwyżki płac w 2024 roku – co jest warunkiem dla BoJ do zakończenia luźnej polityki pieniężnej.
Bank komercyjny z siedzibą w Katowicach, świadczący usługi bankowe dla klientów indywidualnych oraz firm i instytucji. Jest 5. bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów. W II kwartale 2021 bank obsługiwał ponad 4,3 mln klientów detalicznych oraz ponad 504 tys. klientów korporacyjnych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję