Zapasy kawy Robusta u czołowych plantatorów z Wietnamu pozostaną na niezmienionych poziomach, ze względu na silny popyt i niepewne perspektywy dostaw u innych wiodących producentów - według słów europejskiego tradera z Genewy.
Wietnamski 2. gatunek Robusty posiada stabilną cenę w tym tygodniu plasującą się na poziomie 40-50 $ za tonę na kontrakcie lipcowym, co odzwierciedla rosnący popyt na całym świecie i perspektywy ograniczonych dostaw Robusta z Brazylii i Indonezji.
Brazylijska Robusta, inaczej nazywana kawą Conillon, była kwotowana na poziomie od 250- 300$ za tonę na kontraktach, w porównaniu do indonezyjskiej Robusty, której wartość szacowana jest w przedziale od 180-250$ za tonę.
Traderzy rozmawiali na temat obaw o brak opadów deszczu w Wietnamie, które miały utrzymać się do końca kwietnia, czyli do początku tradycyjnej pory deszczowej.
"Rynek Robusty stał się rynkiem pogody, z ludźmi zwracającymi baczną uwagę na ilość opadów w wietnamskich obszarach upraw" - według drugiego starszego tradera z Genewy.
Sucha pogoda stworzyła zagrożenie dla prawidłowego rozwoju upraw kawy w Wietnamie, ale traderzy sądzą, że jeśli w najbliższym czasie na obszary upraw kawy przybędą wystarczająco duże ilości wody z deszczu, około listopada w obecnym sezonie uda się osiągnąć zaplanowane ilości zbiorów.
Pierwszy z traderów powiedział jeszcze, że jego zespół do spraw wietnamskiej kawy prognozuje jej spadek o 4-5 procent na przełomie lat 2016/17, w stosunku rok do roku. Natomiast w relacji do brazylijskiej produkcji kawy Conillon, która jest w fazie wzrostu, oczekuje się, że jej produkcja spadnie o około 20 procent w stosunku rok do roku, ze względu na skutki suszy, zwłaszcza w stanie Espirito Santo. Oczekuje się również, że indonezyjskie plony będą niższe w relacji rok do roku, z powodu suchej pogody na tym obszarze.
Tani transport w kontenerach może oznaczać również, że niektórzy z producentów kawy będę preferowali źródła świeżych dostaw z Wietnamu, zamiast ściągać zapasy przechowywane w lodzie (aby przeciwdziałać starzeniu się kawy przechowywanej w magazynach). Dlatego też istnieje duża szansa na rozwój handlu kawą u wietnamskich producentów.
Źródło: Reuters
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję