Dziś poznaliśmy dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Dane te mają istotne znaczenie dla polityki pieniężnej Banku Anglii. Średnie wynagrodzenie jest jednym z istotnych czynników wpływających na inflację, a to właśnie dynamika cen jest kluczowa dla banku centralnego. Dodatkowo stopa bezrobocia jest jednym z najważniejszych wskaźników obrazujących stan gospodarki.
Od końcówki roku 2011 obserwujemy spadek bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu bezrobocie spadło z poziomu 8,5% do poziomu 5,1%. Taka właśnie wartość została dziś zgodnie z prognozami opublikowana (dane za marzec), co oznacza, że bezrobocie utrzymuje się na niezmienionym poziomie już 4 miesiąc z rzędu.
Stopa bezrobicia w Wielkiej Brytanii
Słabo wypadły dane dotyczące dynamiki wynagrodzeń (dane za luty). Średnie wynagrodzenie (z uwzględnieniem premii) wzrosło tylko o 1,8% co jest najsłabszą dynamiką od marca ubiegłego roku. Ekonomiści prognozowali, że dane te będą znacznie lepsze i wynagrodzenia wzrosną w tempie 2,3% po tym jak w styczniu rosły o 2,1%. Słabe dane dotyczące wynagrodzenia mogą negatywnie odbić się na inflacji, która w ostatnim okresie przyspieszała i powoli zmierza w kierunku poziomu celu inflacyjnego (cel inflacyjny = 2%, obecny poziom inflacji = 0,5%)
Zmiana średniego wynagrodzenia (z uwzględnieniem premii)
Uwieńczeniem słabych danych był odczyt dotyczący zmiany liczby ubiegających się o zasiłek. W marcu liczba ta zwiększyła się o 6,7 tyś., choć prognozy zakładały, że spadnie o 11,3 tyś. Liczba ta wydaje się dodatkowo niepokojąca, gdy sprawdzimy, że w ostatnich latach tendencja liczby osób ubiegających się o zasiłek była malejąca, a obecny wzrost jest najsilniejszy od maja 2012 roku.
Zmiana liczby osób ubiegających się o zasiłek
W odpowiedzi na słabe dane obserwowaliśmy krótkotrwałą reakcję rynku walutowego, gdzie funt początkowo osłabiał się, a później kierunek par z funtem odwrócił się.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję