Wielka Brytania miała być pierwszym europejskim krajem, który za przykładem USA wkroczy na ścieżkę podwyżek stóp procentowych. Wyciągając wnioski z dzisiejszego głosowania w sprawie poziomu stóp procentowych perspektywa szybkiej podwyżki oddala się.
Dziś o 13:00 poznaliśmy decyzję BoE w sprawie zmiany stóp procentowych. Pozostawienie stóp procentowych nie było zaskoczeniem. Wcześniej podobną decyzję podjął FED, który prowadzi politykę podnoszenia stóp procentowych, czy RBA czy RBNZ, których obecna polityka skupia się na luzowaniu i obcinaniu stóp procentowych. Również RPP pozostawił poziom stóp bez zmian. Wśród istotnych gospodarek tylko Japonia wyłamała się decyzją o obniżeniu poziomu stóp procentowych.
Wykres 1. Stopy procentowe BoE
Skoro FED nie zdecydował się na podwyżkę, to trudno było takiej decyzji spodziewać się po BoE. W grudniu mówiło się, że może już w kwietniu Wielka Brytanii „zaskoczy” wszystkich i wejdzie na ścieżkę podwyżek. W tym momencie taka sytuacja staje się coraz mniej prawdopodobna. W głosowaniu Komitetu Polityki Monetarnej wzięli udział: Mark Carney – szef BoE, Ben Broadbent, Jon Cunliffe, Nemat Shafik, Kristin Forbes, Andrew Haldane, Gertjan Vlieghe, Martin Weale i Ian McCafferty. To właśnie głos tego ostatniego sprawił lekkie zaskoczenie.
Poprzednio McCafferty głosował za podwyżką stóp. Podobnego zachowania spodziewano się również dziś, jednak decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie została podjęta jednogłośnie. Biorąc pod uwagę ten fakt, oraz to, że sytuacja na światowych rynkach nadal jest daleka od stabilnej, szanse na podwyżkę stóp procentowych przez BoE w II kwartale tego roku maleją.
Po ogłoszeniu decyzji na rynku walutowym widoczne było chwilowe podwyższenie zmienności. Rynek odczytał wyniki głosowania na niekorzyść funta i zniżkował 50 pipsów, choć ruch ten został później szybko skorygowany.
Wykres 2. GBPUSD – M1
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję