Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W oczekiwaniu na decyzje

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartek będzie zdominowany przez serię wypowiedzi ze strony przedstawicieli dwóch najważniejszych banków centralnych na świecie. Ich wypowiedzi mogą dostarczyć nam istotnych wskazówek na temat oczekiwanego rozszerzenia programu luzowania przez Europejski Bank Centralny jak również podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną.

Swoje przemówienie w Parlamencie Europejskim zdążył już wygłosić prezes EBC Mario Draghi. Z jego słów wynika, że przedłużenie programu luzowania ilościowego przez bank jest niemal przesądzone. Jest to spowodowane słabymi prognozami dotyczącymi inflacji. Draghi podkreślił, że EBC użyje wszystkich dostępnych instrumentów aby osiągnąć zamierzony cel inflacyjny, co może potwierdzać ostatnie plotki, jakoby miała zapaść decyzja o ustaleniu stopy depozytowej na ujemnym poziomie podczas grudniowego spotkania. Te słowa spowodowały osłabienie się euro.

Zupełnie odmienne nastroje panują za oceanem, gdzie już w grudniu oczekiwana jest podwyżka stóp przez Rezerwę Federalną. Dzisiaj wypowiadać się będą na ten temat członkowie Federalnego Komitetu ds. operacji Otwartego Rynku. Wydaje się, że najistotniejsze będą wystąpienia przedstawicieli Komitetu, którzy do tej pory opowiadali się przeciwko zaostrzaniu polityki monetarnej przez Fed. Warto więc zwrócić uwagę na wystąpienie prezesa oddziału banku z Chicago – Charles'a Evans'a. Jeśli  stwierdzi on, że podwyżka stóp jest uzasadniona, to z pewnością wpłynie to na umocnienie dolara. Obecnie prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp o 25 pb jest szacowane na prawie 70%, bazując na danych z rynku futures.

Dzisiaj również poznaliśmy dobre dane z australijskiego rynku pracy, które przewyższyły oczekiwania. Wzrosło zatrudnienie, a stopa bezrobocia spadła poniżej 6% - do najniższego poziomu od 19 miesięcy. Pozwoliło to umocnić się dolarowi australijskiemu i to pomimo kolejnych spadków cen surowców. Ponadto, dobre dane zmniejszyły oczekiwania na poluzowanie polityki monetarnej przez Bank Rezerwy Australii. Prawdopodobieństwo obniżki stóp na grudniowym posiedzeniu banku jest obecnie szacowane na mniej niż 20%, a pod koniec zeszłego tygodnia szansa na takie zdarzenie wynosiła 67%.

Złoty dzisiaj lekko się osłabia się w swoich głównych parach walutowych. Przed 11:00 za dolara musieliśmy płacić 3.9398 zł, za euro 4.2229 zł, za funta 5.9857 zł natomiast za franka 3.9245 zł. 

Reklama

 

Michał Dąbrowski

Dział Analiz XTB

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Tematy

Reklama
Reklama