Czterech z siedemnastu członków Federal Open Market Comittee publicznie wyraziło swoje niezadowolenie w związku z gołębim wydźwiękiem ostatnio wydanego komunikatu. Nie podobają im się także opinie wygłoszone w trakcie konferencji prasowej przez przewodniczącą FED – Janet Yellen.
Najnowszym przeciwnikiem Yellen jest Patrick Harker. Nowy przewodniczący oddziału z Filadelfii uważa, że FED powinien podwyższyć stopy procentowe i rozważyć dokonanie tej podwyżki już w kwietniu. Dołączył on do Johna Williamsa z San Francisco i Dennisa Lockharta z Atlanty, którzy już wcześniej twierdzili, ze należy rozważyć dokonanie podwyżki w następnym miesiącu.
Przewodniczący FED z Kansas City, Esther George , który jest uważany za członka FOMC z najbardziej jastrzębim nastawieniem, w trakcie ostatniego spotkania poróżnił się z pozostałymi. Wezwał on do podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych.
Wykres 1. Stopa procentowa FED
Tylko jedna osoba z wymienionych powyżej ma prawo do głosu w tym roku. Sugeruje to, że Yellen może potrzebować poparcia innych członków, jeśli będzie chciała pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Jednak takie poglądy mogą budzić wątpliwości. Tym bardziej, że nie wiadomo jak bardzo ich autorzy są zdeterminowani i jaki wpływ będą one miały na zachowanie innych członków FOMC, znanych z jastrzębiego podejścia. Jak choćby Loretty Mester z Cleveland, czy nawet vice przewodniczącego FED Stanleya Fischera, którzy mogliby zagłosować za podwyżką.
„Należy postępować ostrożnie, by upewnić się, że nie odbije się to negatywnie na rynku pracy, uwzględniając ryzyko pogorszenia sytuacji płynące z zagranicy” – uważa Yellen.
„Ta ostrożność jest właściwa, przy uwzględnieniu poziomu stóp procentowych, który wciąż jest bliski zeru. Oznacza to, że polityka pieniężna ma większe możliwości w zakresie podwyższania stóp, niż ich obniżania.”
Janet Yellen, w trakcie ostatniej konferencji, powiedziała, że kwestia kwietniowej podwyżki, podobnie jak poprzednie, była żywo dyskutowana. Niemniej jednak, jej zdaniem należy zachować dużą ostrożność z podwyżkami w bliskiej przyszłości.
W ostatnim komunikacie FED zaznaczył rosnące obawy o możliwość osłabienia światowej gospodarki, jednak nie podał czy spodziewa się silniejszego czy słabszego wzrostu gospodarczego. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że FED potrzebuje ocenić czy ryzyko jest aktualnie na zbalansowanym poziomie oraz jakie jest prawdopodobieństwo jego wzrostu.
Wykres 2. FED funds rates future
Warto zauważyć, że inwestorzy aktualnie spodziewają się w tym roku tylko dwóch podwyżek, a nie jak wcześniej czterech. Biorąc pod uwagę komunikaty FED oraz słowa Janet Yellen, rynek wycenia podwyżkę na wrzesień.
Żródło informacji: CNBC
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję