Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W kwietniowych danych z Chin można doszukać się pozytywnych sygnałów

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dane dotyczące importu i eksportu z Chin w kwietniu rozczarowały. Już od ponad roku obserwujemy silny spadek chińskiego importu i eksportu. W marcu w przypadku eksportu nastąpiło ożywieni, jednak w kwietniu nastąpił powrót do tendencji, a co gorsza osłabienie zarówno eksportu jak i importu okazało się większe niż wcześniej prognozowano.

 

W ujęciu rocznym wartość importu spadła w kwietniu o 10,9% przy prognozie zakładającej spadek o 5%. Natomiast wartość eksportu spadła o 1,8% przy prognozie spadku o 0,1%.

Pomimo negatywnego wydźwięku dzisiejszych danych Julian Evans-Pritchard, ekonomista w Capital Economics, dostrzega w nich pozytywne sygnały. Evans-Pritchard nie uważa, by powrót do spadków w kwietniu był zaskakujący i zauważa, że marcowa poprawa dynamiki eksportu i importu spowodowana była tym, że obchody Nowego Roku Księżycowego - podczas których handel międzynarodowy jest słabszy - miały w tym roku miejsce na początku lutego.

"Powrót do spadków wcale nie jest zaskakujący. Jeśli porównamy dane z kwietnia z średnią dla pierwszego kwartału to są one lepsze niż średnia w zeszłym roku" - powiedział Evans-Pritchard.

Reklama

Ekonomista zauważa również, że spadek wartości importu odzwierciedla niskie ceny na rynkach surowcowych. Kiedy te ruszą w górę również chiński import odbije się od dna.

 

Evans-Pritchard nie twierdzi jednak, że gospodarka Chin nie doświadcza żadnych problemów. Ekonomista stwierdza, że w chwili, gdy rząd zakończy stymulowanie gospodarki ogromny chiński dług oraz niemrawy wzrost produktywności ograniczą wzrost gospodarczy.

Evans-Pritchard oczekuje, że oficjalne dane wykażą wzrost gospodarczy w 2016 roku na poziomie 6,8%, po tym jak w I kwartale wzrost (w ujęciu rocznym) wyniósł 6,7%. Ekonomista nie pokłada jednak zbyt dużej ufności w liczbach podawanych przez chiński rząd. Jego własne oszacowania wskazują na dynamikę PKB w i kwartale na poziomie 4,8%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama