Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W Grecji kolejny rok z cięciami wydatków

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W niedzielę grecki parlament uchwalił budżet na rok 2016. Będzie to kolejny rok cięć wydatków, które zostały wymuszone na rządzie premiera Tsiprasa przez pożyczkodawców. Nowy budżet zakłada cięcia wydatków na łączną sumę 5,7 mld euro i zwiększenie obciążeń podatkowych o 2 mld euro.

 

W związku z porozumieniem jakie podpisał premier Tsipras z pożyczkodawcami w sierpniu bieżącego roku rząd Aten zobowiązał się do kolejnych cięć w wydatkach. I tak m.in. wydatki na emerytury mają zostać obniżone o 1,8 mld euro, a wydatki na obronę o 0,5 mld euro.

Pomimo dalszych cięć budżet zakłada relatywnie większy deficyt niż w zeszłym roku. Na rok 2016 ma być to 2,1% PKB przy 0,2% w budżecie na rok 2015.

 

Reklama

Alexis Tsipras - premier Grecji

"Ten budżet będzie trudny dla rządu, który chce pozostawić po sobie wymierne osiągnięcia w dziedzinie sprawiedliwości społecznej"

 

Pomimo tego, że Grecy w ostatnich przedwczesnych wyborach ponownie postawili na rządy Syrizy, niejako okazując swoje zrozumienie dla potrzeb reform, to cięcia budżetowe z pewnością spotkają się z negatywnym odzewem społeczeństwa. Reformy, do których zmuszony jest rząd Tsiprasa nie przysporzą jego partii popularności, a sama Syriza musi wewnętrznie również przez nie cierpi. Ostatnio straciła 2 członków w parlamencie, przez co jej przewaga w głosowaniach stopniała do tylko 3 głosów.

Sytuację stara się wykorzystać opozycja. Lider opozycyjnej partii Nowa Demokracja - Jannis Plakiotakis - wytyka rządowi, że obecny plan budżetowy stoi w sprzeczności z zapowiadaną podczas kampanii troską o sprawy socjalne. W swojej wypowiedzi stwierdził, że "(...) budżet wykazuje, że rok 2016 będzie o wiele gorszy niż 2015".

Reklama

 

Źródło informacji: PAP

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Tematy

Reklama
Reklama