Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W bieżącym tygodniu rządzą odczyty inflacyjne

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bieżący tydzień to prawdziwy wysyp wydarzeń makro ze świata. Największą uwagę skupimy na odczytach inflacyjnych z USA, Chin, Indii i Polski. Poza wieloma innymi danymi makro bardzo interesujący był także niedzielny wynik wyborów prezydenckich we Francji. Zgodnie z prognozami wygrał Emmanuel Macron – czy w związku z tym czeka na korekcyjna faza realizacji zysków?

 

Czekamy na pozytywne dane z Chin i Indii

W tym tygodniu poznamy istotne informacje z Azji. Najpierw poznamy chiński bilans handlu zagranicznego, który wzrósł w marcu do 23,9 mld dolarów wobec ponad 9 mld dolarów deficytu miesiąc wcześniej. Dobre dane oznaczałyby ciągle nadwyżkę i przyśpieszenie eksportu. Z kolei trochę później poznamy inflację CPI za kwiecień r/r Państwa Środka. Ostatnie dane wskazujące na wzrost produkcji przemysłowej przełożyły się również na odczyty inflacyjne. W końcu opublikowane zostaną dane o inflacji CPI r/r oraz produkcji przemysłowej r/r Indii. Liczymy na pozytywne odczyty. W kontekście tych publikacji warto obserwować fundusz Investor Indie i Chiny cechujący się u nas ponadprzeciętną oceną rankingową.

 

Niskie stopy procentowe w Polsce sprzyjają akcjom

Przed nami również dane z krajowego podwórka. Po pierwsze zapadnie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce. Prognozy wskazują na utrzymanie ich poziomów w niezmienionym stanie, w tym głównej stopy referencyjnej wynoszącej 1,50%. Coraz więcej ekonomistów skłania się ku scenariuszowi, że podwyżek nie zobaczymy nawet do przyszłego roku. Oznacza to, że kredyty pozostaną rekordowo tanie. Jednocześnie posiadacze lokat w bankach nie mają co liczyć na wyższe zyski. Jest to kolejny argument za inwestycjami poprzez fundusze inwestycyjne. W kontekście stóp procentowych warto również sprawdzić piątkowy odczyt inflacji CPI r/r w naszym kraju. Ta, według konsensusu analityków, ma pozostać na poziomie 2%, tj. 0,5 pp. poniżej celu inflacyjnego. Spodziewane niezmienione stopy procentowe oraz kontrolowany poziom inflacji mogą być czynnikami sprzyjającymi inwestycjom na GPW. Uważamy, że warto mieć aktualnie w portfelu fundusze MetLife Akcji Małych Spółek oraz Skarbiec Top Funduszy Akcji z wysokimi notami rankingowymi.


Ważne dane z USA i Niemiec

Spośród danych ze świata, opublikowana zostanie także inflacja konsumencka (CPI) w USA rok do roku za kwiecień. Ostatnie jej odczyty przyniosły spadek. Ewentualne kolejne słabe dane inflacyjne, mogą spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych dyktowanych przez Rezerwę Federalną w 2017 roku. Warto więc obserwować fundusze inwestujące w akcje amerykańskie z najwyższymi notami rankingowymi na Targeto.pl. Ponadto w piątek poznamy także niemieckie PKB za I kwartał w ujęciu dynamiki kwartalnej. Z PKB sięgającym 3,1 bln euro Niemcy są najsilniejszą gospodarką UE, wytwarzając ponad jedną piątą (21,1 proc.) unijnego PKB. Jeżeli dobry odczyt potwierdzi się, będziemy mieć najprawdopodobniej do czynienia ze wzrostami wycen jednostek funduszu Investor Niemcy.

Reklama

 

Zapasy ropy w USA ciągle w dół

Jak co środę poznamy także tygodniową zmianę zapasów ropy typu Crude w USA. Ostatnie 4 odczyty tego wskaźnika przyniosły łączny spadek zapasów czarnego złota w Stanach o -7,7 mln baryłek. To pozytywny trend spadkowy, którego kontynuacji spodziewamy się również maju. Mimo ostatnich wahań cen ropy jesteśmy cały czas pozytywnie nastawieni do zmian cen tego surowca. Dlatego polecamy zainteresować się notowaniami funduszu PKO Surowców Globalny.

 

Emmanuel Macron prezydentem Francji

Centrysta Emmanuel Macron zwyciężył w wyborach prezydenckich we Francji. Według wyników po podliczeniu 99,99 proc. głosów, zagłosowało na niego 66,06 proc. wyborców. jego rywalka Marine Le Pen otrzymała 33,94 proc. głosów. Warto zwrócić przy tym uwagę, że już 11 i 18 czerwca odbędą się wybory parlamentarne we Francji. Wynik Le Pen może sygnalizować, że jej obóz ma szansę za kilka tygodni stać się liczącą się siłą w parlamencie. To byłby argument za realizacją zysków na GPW, stanowiąc swoistą pożywkę dla giełdowych niedźwiedzi przez najbliższe kilka tygodni.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Krzysztof Peć

Krzysztof Peć

Redaktor serwisu Targeto.pl i blog.targeto.pl, ekspert od prognoz dla rynków kapitałowych, autor analiz i podsumowań makroekonomicznych. Targeto.pl to serwis analizujący fundusze inwestycyjne dostępne na polskim rynku. Dostarcza narzędzia wspierające zarządzanie i kontrolę nad inwestycją oraz darmową wiedzę na temat inwestowania.


Reklama
Reklama