Poprzednia sesja w skrócie
Początek środowego handlu nie zapowiadał odwrócenia negatywnego trendu na rynkach akcji. Jednak pewne odreagowanie nastąpiło, co było widać w osłabieniu dolara amerykańskiego oraz pozytywnym zakończeniem sesji w Paryżu czy we Frankfurcie nad Menem, mimo porannych spadków. Wydaje się, że impulsem do powyższego była zapowiedź Banku Anglii, który ogłosił skup obligacji w reakcji na historyczne osłabienie funta w relacji do dolara amerykańskiego. Brytyjski indeks FTSE100 zyskał 0,30% mimo iż minimum dzienne wypadło 2,0% poniżej wtorkowo zamknięcia. Z kolei kurs GBPUSD wzrosło poziomu 1,088, gdy jeszcze na początku tygodnia znajdował się poniżej 1,04. W powyższym otoczeniu mocny ruch spadkowy zaliczyła także para USDPLN – po osiągnięciu historycznego szczytu powyżej 5,06, na koniec dnia za jednego dolara należało płacić już „tylko 4,93 PLN. Optymizm widoczny był również za oceanem, gdzie pomimo dalszej rewizji w dół prognoz dla zysków spółek, główne indeksy na Wall Street kończyły dzień blisko 2,0% wzrostem.
Niestety nasz krajowy rynek powrócił do relatywnej słabości. Szeroki indeks WIG stracił wczoraj ponad 0,80%, a indeks największych spółek ponad dwukrotnie więcej. WIG20 przetestował tym samym „psychologiczny” poziom 1410 pkt. co może być dla wielu uczestników kontrariańskim sygnałem odwrócenia trendu, przynajmniej w krótkim terminie. Wśród sektorów najsłabiej wypadł WIG Odzież, WIG Leki oraz WIG Nieruchomości.
Oczekiwania co do dzisiejszej sesji
Dziś w kalendarium makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na pakiet danych dotyczący nastrojów w europejskiej gospodarce (prognozy oczekują dalszych spadków), a także na wstępny odczyt niemieckiej inflacji konsumenckiej za wrzesień. Konsensu rynkowy zakłada wzrost inflacji HICP r/r o 10,0% gdy miesiąc wcześniej zmiana wyniosła nie całe 9,0%. r/r. Wyższy odczyt od oczekiwań zapewne byłby wsparciem za bardziej jastrzębim ruchem na najbliższym posiedzeniu EBC. Powyższe wpisywałoby się we wczorajsze zapowiedzi przez EBC, która ponowiła zapowiedź jakoby na najbliższych posiedzeniach gremium koszt pieniądza będzie nadal podwyższany, a część członków Rady Prezesów EBC opowiada się za podwyżką w październiku o 75pb. Wczorajsze zakończenie sesji na Wall Street oraz cofnięcie na dolarze amerykańskim powinno wspierać notowania na europejskich rynkach, przynajmniej w pierwszych godzinach handlu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję