Jako że od 13 marca w USA obowiązuje czas letni, a w Europie zmiana czasu będzie miała miejsce dopiero 27 marca w obecnym i najbliższym tygodniu sesja amerykańska będzie się rozpoczynała godzinę wcześniej. Podobnie godzinę wcześniej publikowane będę dane makroekonomiczne. Dlatego Dziś o 13:30, a nie jak zwykle o 14:30, poznaliśmy szereg danych z gospodarki USA.
Kluczowymi danymi w dzisiejszym bloku publikacji były odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, a także dynamiki cen producentów (wskaźnik PPI).
W przypadku inflacji cen producentów dane miały charakter dość neutralny z lekkim odchyleniem na minus. W lutym ceny producentów spadły w ujęciu miesięcznym o 0,2%, dokładnie tak jak zakładały prognozy. W ujęciu rocznym odczyt był nieco słabszy od prognoz, gdyż ceny nie zmieniły się (PPI r/r = 0%) choć zakładano wzrost o 0,1%. Plusem jest to, że po 12 miesiącach deflacji w cenach producentów w końcu odczyt PPI r/r wyszedł ze strefy negatywnej.
Wartość bazowego wskaźnika inflacji w ujęciu miesięcznym wyniosła 0% (prognoza: 0,1%), a w ujęciu rocznym 1,2% (prognoza 1,1%).
Dane dotyczące sprzedaży detalicznej okazały się pozytywne pomimo spadku wartości sprzedaży. W lutym sprzedaż detaliczny spadła w ujęciu miesięcznym o 0,1% choć zakładano spadek o 0,2%. Dokonano jednak rewizji danych za lipiec i obcięto opublikowany wtedy wzrost na poziomie 0,2% do minusowej wartości -0,4%.
Publikacje jako ogół zostały odczytane przez rynek walutowy jako negatywne. Po odczycie
Wykres 1. EURUSD - M5
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję