Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UBS milczy - kto pozbył się banknotów euro w Genewie?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zdarza się, że jakiś „szczęśliwiec” znajdzie na swojej drodze pieniądze, chociażby na chodniku. Czasem są to jakieś drobne monety, rzadziej banknoty. To dość powszechne. Jednak w Szwajcarii sytuacja była dość niecodzienna. W odpływach toaletowych trzech restauracji i banku UBS znaleziono pocięte banknoty o nominale 500 euro. O łącznej wartości około kilkudziesięciu tysięcy euro.

 

Toaletowe śledztwo

Brzmi jak scenariusz francuskiej komedii? Nic podobnego, szwajcarska prokuratora rozpoczęła śledztwo w sprawie zatopionych w toalecie dziesiątek tysięcy euro. Choć z punktu szwajcarskiego prawa niszczenie banknotów nie jest karalne, to sprawa wydaje się intrygująca ze wględu poszukiwanie winowajcy. Sprawa miała miejsce w Genewie. Być może sytuacja nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie pewien problem natury technicznej. Spuszczone w toalecie banknoty zatkały rury odpływowe… Awaria wymagała interwencji, która kosztowała kilkadziesiąt tysięcy franków.

To już nie pierwszy raz, kiedy w Genewie znajduje się banknoty o nominale 500 euro w odpływie. Pierwszy raz, według Tribune de Geneve, pieniądze odkryto w odpływie blisko bankowego skarbca UBS kilka miesięcy temu. Prokuratura rozpoczęła śledztwo ze względu na niespotykany charakter sprawy. Jak komentuje Henri Della Casa z Prokuratury w Genewie:

Reklama

„Za tą historią musi kryć się coś innego. Dlatego rozpoczęliśmy śledztwo”.

Co na to UBS? Przedstawiciele banku odmawiają komentarza do sprawy.

 

"500" wciąż budzi kontrowersje

Głównym bohaterem jest oczywiście banknot o nominale 500 euro. Co ciekawe, to właśnie on decyzją Europejskiego Banku Centralnego ma zostać wycofany z obiegu do 2018 rok. EBC zaprzestanie ich emitowania. Od początku banknot o tak wysokim nominale budził kontrowersje i zastrzeżenia. Tak jak w przypadku wprowadzenia w Polsce banknotu o nominale 500 zł głównym argumentem przeciwko 500 EUR, było podejrzenie o wykorzystanie go w realizacji transakcji w szarej strefie.Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Estera Włodarczyk

Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.


Reklama
Reklama