UBS milczy - kto pozbył się banknotów euro w Genewie?

Zdarza się, że jakiś „szczęśliwiec” znajdzie na swojej drodze pieniądze, chociażby na chodniku. Czasem są to jakieś drobne monety, rzadziej banknoty. To dość powszechne. Jednak w Szwajcarii sytuacja była dość niecodzienna. W odpływach toaletowych trzech restauracji i banku UBS znaleziono pocięte banknoty o nominale 500 euro. O łącznej wartości około kilkudziesięciu tysięcy euro.
Brzmi jak scenariusz francuskiej komedii? Nic podobnego, szwajcarska prokuratora rozpoczęła śledztwo w sprawie zatopionych w toalecie dziesiątek tysięcy euro. Choć z punktu szwajcarskiego prawa niszczenie banknotów nie jest karalne, to sprawa wydaje się intrygująca ze wględu poszukiwanie winowajcy. Sprawa miała miejsce w Genewie. Być może sytuacja nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie pewien problem natury technicznej. Spuszczone w toalecie banknoty zatkały rury odpływowe… Awaria wymagała interwencji, która kosztowała kilkadziesiąt tysięcy franków.
To już nie pierwszy raz, kiedy w Genewie znajduje się banknoty o nominale 500 euro w odpływie. Pierwszy raz, według Tribune de Geneve, pieniądze odkryto w odpływie blisko bankowego skarbca UBS kilka miesięcy temu. Prokuratura rozpoczęła śledztwo ze względu na niespotykany charakter sprawy. Jak komentuje Henri Della Casa z Prokuratury w Genewie:
„Za tą historią musi kryć się coś innego. Dlatego rozpoczęliśmy śledztwo”.
Co na to UBS? Przedstawiciele banku odmawiają komentarza do sprawy.
Głównym bohaterem jest oczywiście banknot o nominale 500 euro. Co ciekawe, to właśnie on decyzją Europejskiego Banku Centralnego ma zostać wycofany z obiegu do 2018 rok. EBC zaprzestanie ich emitowania. Od początku banknot o tak wysokim nominale budził kontrowersje i zastrzeżenia. Tak jak w przypadku wprowadzenia w Polsce banknotu o nominale 500 zł głównym argumentem przeciwko 500 EUR, było podejrzenie o wykorzystanie go w realizacji transakcji w szarej strefie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję