Od wtorku 22 maja trwają rozmowy na najwyższym szczeblu z udziałem prezesów banków centralnych oraz ministrów finansów państw G7. Spotkanie, które odbywa się w kanadyjskim mieście Baff dobiega dziś końca, a analitycy oczekują, że kluczowe ustalenia mogą mieć istotny wpływ także na kursy walut.
Dolar będzie jeszcze tańszy? To prognozują analitycy
Z dostępnych informacji wynika, że spotkanie wysokich rangą urzędników koncentruje się na problematyce globalnych wyzwań gospodarczych i finansowych oraz na możliwościach współpracy państw G7 w celu ich przezwyciężenia. Poruszane zagadnienia mają obejmować tematy, takie jak gospodarka i bezpieczeństwo, wojna na Ukrainie, czy sztuczna inteligencja.
Ponadto, wydarzenie ma szczególne znaczenie w kontekście tegorocznej kanadyjskiej prezydencji G7 i nadchodzącego szczytu przywódców G7,, który odbędzie się w Kananaskis w Albercie w dniach 15-17 czerwca.
Analitycy ING Think przekazali, że wszelkie informacje dotyczące ustaleń ze szczytu w Baff mogą mieć istotny wpływ na notowania dolara amerykańskiego. Ma to szczególne znaczenie ze względu na fakt, że rząd Stanów Zjednoczonych, reprezentowany przez sekretarza skarbu Scotta Bessenta, przeprowadził niedawno rozmowy handlowe z Chinami.
Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Nadchodzą lepsze czasy? Optymizm wdarł się do prognoz znanych banków
„Spodziewajmy się dużej ilości doniesień z trwającego w Kanadzie spotkania G7. Istnieje niskie prawdopodobieństwo, jednak duży wpływ wszelkich sugestii, że wieloletnie zobowiązanie G7 do umożliwienia swobodnego kształtowania się kursów walutowych może zostać zrewidowane w celu umożliwienia osłabienia dolara”, przekazali ekonomiści ING Think.
„Sekretarz skarbu USA Scott Bessent ma odbyć kilka dwustronnych spotkań w nadchodzących dniach, a rynki będą uważnie obserwować wszelkie sygnały, że porozumienia walutowe są już na stole. Jeśli obecne spekulacje okażą się trafne, a Stany Zjednoczone naciskają na silniejsze waluty partnerów handlowych, może to nie tylko spowodować gwałtowną aprecjację tych walut, ale także wpłynąć na dolara w szerszym ujęciu”, czytamy w opracowaniu banku.
Eksperci dodali, że „inne wiadomości ze szczytu G7 raczej nie zaszkodzą dolarowi”. Jednak, w związku z działaniami amerykańskiego rządu zmierzającymi do złagodzenia napięć handlowych pomiędzy USA a innymi państwami, „wszelkie oznaki deeskalacji napięć powinny stanowić pewne wsparcie dla dolara”.
Kurs dolara do złotego (USD/PLN) w czwartek 22 maja znajduje się na poziomie 3,74 PLN. W ciągu ostatnich pięciu dni kurs spadł o 1,12%.
Zdaniem ekonomistów RBC Capital Markets w najbliższym czasie amerykańska waluta będzie słabnąć. Zgodnie z przedstawionym przez nich scenariuszem za jednego dolara zapłacimy:
- 3,73 PLN w drugim kwartale 2025;
- 3,70 PLN w trzecim kwartale 2025;
- 3,68 PLN w czwartym kwartale 2025;
- 3,63 PLN pierwszym kwartale 2026.
Wykres. Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

Źródło: TradingView.
Zobacz również: Szczegóły rozmowy Trump-Putin ujawnione. Koniec wojny jest blisko?
Euro podrożeje? „Rynki szukają alternatyw dla USD”
Kurs euro do złotego (EUR/PLN) w czwartek 22 maja znajduje się na poziomie 4,24 PLN. W ciągu ostatnich pięciu dni kurs osunął się o 0,58%.
Analitycy ING Think przekazali, że słabsze notowania kursu w tym tygodniu miały związek z „kombinacją wzrostu kursu EUR/USD, kursu złotego i prawdopodobnie nadziei rynku na postęp w negocjacjach Ukraina-Rosja”.
Ekonomiści spodziewają się również, że w najbliższym czasie kurs EUR/PLN znajdzie się na poziomie:
- 4,27 PLN w drugim kwartale 2025;
- 4,25 PLN w trzecim kwartale 2025;
- 4,25 PLN w czwartym kwartale 2025.
- 4,28 PLN w pierwszym kwartale 2026.
Wykres. Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

Źródło: TradingView.
Nieco inna sytuacja, zdaniem analityków, ma miejsce w przypadku kursu EUR/USD.
„Ogólnie rzecz biorąc, waluty europejskie cieszą się dobrą passą, a frank szwajcarski i korona szwedzka znalazły się na szczycie tabeli wyników G10 w tym tygodniu. Świadczy to o tym, że rynki szukają zarówno alternatyw dla USD (CHF), jak i prawdopodobnie wykorzystują optymistyczne poglądy na temat porozumienia pokojowego między Ukrainą a Rosją (SEK, NOK)”, czytamy w opracowaniu ekonomistów.
„Uważamy, że kilka pozytywnych dla USD nagłówków na temat handlu pochodzących ze szczytu G7 w Kanadzie może ograniczyć EUR/USD przed końcem tygodnia. Kolejnym kluczowym poziomem jest 1,150, ale rynki mogą chcieć poprzeć ten poziom łagodniejszymi danymi z USA i być może bardziej optymistyczną sytuacją na linii Rosja-Ukraina. Na razie wydaje się to nieco przedwczesne i wskazujemy 1,13 jako cel krótkoterminowy”, dodano.
W czwartek 22 maja kurs EUR/USD znajduje się na poziomie 1,13 USD.
Wykres. Kurs euro do dolara (EUR/USD)

Źródło: TradingView.
Zobacz również: Kurs złotego po wynikach wyborów. Dolar i euro drożeją!
Ile kosztuje euro i dolar? Analiza kursów w kantorach internetowych
W czwartek 22 maja w internetowych kantorach za jedno euro należy zapłacić:
- 4,24 PLN w Walutomacie;
- 4,25 PLN w Internetowym Kantorze;
- 4,25 PLN w Kantor.pl
Z kolei za jednego dolara zapłacimy teraz:
- 3,74 PLN w Walutomacie;
- 3,76 PLN w Internetowym Kantorze;
- 3,76 PLN w Kantor.pl
Zobacz również: Polski złoty osłabł po wyborach! Co zmieni druga tura dla EUR/PLN i USD/PLN?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję