Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Trudna sytuacja największego posiadacza złóż ropy

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wenezuela – posiadająca największe na świecie złoża ropy naftowej – będzie przez najbliższe 40 dni doświadczać czterogodzinnych przerw w dostawie energii elektrycznej. Ponadto istnieją obawy, że racjonowanie może doprowadzić do niepokojów społecznych i wywołać spadek wydobycia, kiedy kraj ledwo działa.

 

Decyzja o racjonowaniu energii elektrycznej została wywołana przez dotkliwą suszę, która spowodowała obniżenie poziomu wody na zaporze w Guri. Jest ona głównym źródłem tamtejszej energetyki. Poziom jest tak niski, że jeśli pogoda się nie zmieni to władze będą musiały ją zamknąć.

 

Przerwy w dostawach prądu są tak samo obciążające dla gospodarstw domowych jak i odbiorców przemysłowych. Dlatego bardzo prawdopodobne jest, że produkcja ropy naftowej w tym kraju spadnie. Jednak nie będzie to na tyle istotne dla cen biorąc pod uwagę obecną na rynku nadpodaż.

Reklama

 

Analitycy pytani przez Financial Times szacują, że przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą spowodować spadek dziennej produkcji ropy naftowej od 100-200 tysięcy baryłek. Oznacza to zmniejszenie o 10% średniego dziennego wydobycia, według danych OPEC.

 

Po za przerwami w dostawie prądu, mającymi potrwać 40 dni, wenezuelski przemysł naftowy cierpi przez recesję w tym kraju, która została wywołana niskimi cenami ropy. Do głównych problemów tamtejszego przemysłu należy brak środków na inwestycje i degradacja infrastruktury. Mało prawdopodobne jest by te trudności zostały przezwyciężone w krótkim czasie.

 

Gospodarka Wenezueli jest całkowicie zależna od dochodów z wydobycia ropy naftowej. Dlatego ten kraj tak chętnie zgodził się na zamrożenie produkcji przez OPEC. Niestety, porozumienie nie zostało zawarte, co oznacza że musi samodzielnie zmierzyć się ze swoimi problemami.

Reklama

 

Dodatkowo, instrumenty będące punktem odniesienia dla ropy (czyli benchmarki) rozpoczęły tydzień od strat po trzytygodniowych wzrostach, które były wywołane w dużej mierze działalnością funduszy hedgingowych, spekulacji i zmian kursów walut - uważa Morgan Stanley. Te czynniki nie pomagają Wenezueli, która potrzebuje szybkiej poprawy fundamentów wpływających na rynek ropy naftowej i utrzymania jej cen. Jednak taka sytuacja wydaje się być odległa.

 

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że inflacja w tym kraju może wynieść 481% w porównaniu do 122% w ubiegłym roku, a gospodarka może skurczyć się o 8%. Działania rządu mające poprawić sytuację wydają się być nieskuteczne. Ograniczony dostęp do walut obcych, niedobór żywności i podstawowych rzeczy, a także kontrola cen została uznana za przyczynę niepowodzenia.

 

Kraj mający największe na świecie złoża ropy naftowej pogrążony jest w kryzysie przez: trzycyfrową inflacje, największą na świecie recesje i brak światła. Od tego surowca zależy czy Wenezuela przetrwa ten trudny okres.

Reklama

 

Źródło: oilprice.com

 

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


easyMarkets

easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.


Tematy

Reklama
Reklama