#DOLAR MA ZA SOBĄ KOLEJNY DOBRY TYDZIEŃ, co jest wynikiem zaliczania go do grupy tzw. bezpiecznych przystani. Amerykańskiej walucie brakuje konkurenta, gdyż inni mają własne problemy. Odczyty makro w USA nie pobiły prognoz, a nawet były nieznacznie niższe od wskazań (rynek nieruchomości, indeks zaufania konsumentów, PKB za IV kwartał, dane o dochodach i wydatkach). Niemniej członkowie FED (poza mianowanym przez prezydenta Trumpa, Stephenem Moore’m) wykluczają możliwość cięcia stóp, podkreślając jednocześnie, że nie ma ryzyka recesji (to w kontekście pojawienia się ujemnego spreadu na rentownościach 3M
#EUROPEJSKI BANK CENTRALNY MÓGŁBY ROZWAŻYĆ ZMIANĘ KRYTERIÓW DOTYCZĄCYCH UTRZYMYWANIA NADWYŻEK ŚRODKÓW PRZEZ BANKI KOMERCYJNE, takie spekulacje pojawiły się połowie tygodnia. Ma to związek z opiniami, że sytuacja może wymusić na ECB kolejne przesunięcie oczekiwań związanych z potencjalną podwyżką stóp procentowych (rynek wycenia taki ruch dopiero w 2021 r.). Tymczasem rynek nie był w stanie „pozbierać” się po fatalnych szacunkach PMI dla przemysłu z piątku 22 marca, mimo faktu niezłych danych Ifo z Niemiec. Szacunki marcowej inflacji HICP z Niemiec i Francji wypadły poniżej oczekiwań, co tylko eskalowało spekulacje wokół ECB.
#NEVERENDING BREXIT? PIĄTKOWE GŁOSOWANIE W IZBIE GMIN WSKAZAŁO NA PONOWNĄ PRZEGRANĄ PREMIER MAY W TEMACIE POROZUMIENIA ROZWODOWEGO WYNEGOCJOWANEGO Z UNIĄ EUROPEJSKĄ (286-344). Teraz według wytycznych po ostatnim szczycie Unii Europejskiej, Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, aby przedstawić wniosek o wydłużenie Brexitu przynajmniej o 9 miesięcy, przedstawić ku temu powód, oraz zobowiązać się do przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego w końcu maja. W przeciwnym razie wyjdzie z UE bez porozumienia. Donald Tusk zwołał na 10 kwietnia tzw. nadzwyczajny szczyt UE ws. Brexitu. Tymczasem już w najbliższy poniedziałek w Izbie Gmin ma odbyć się kolejna seria tzw. orientacyjnych głosowań, które mają wskazać niewiążące „preferencje” parlamentu wobec danego scenariusza. Podczas takich głosowań wszystkie 8 wariantów zostało odrzuconych, ale najmniejsza różnica głosów była przy propozycji unii celnej (de facto „łagodny Brexit”), oraz przeprowadzenia kolejnego referendum, ale w celu zapytania się obywateli, czy godzą się na Brexit na wynegocjowanych warunkach. Niejasna jest też przyszłość Theresy May, która zobowiązała się na spotkaniu z członkami własnej Partii Konserwatywnej, że odejdzie ze stanowiska, jeżeli cała partia poprze jej porozumienie rozwodowe. W piątek rano twierdziła już, że musi „dowieźć” Brexit do końca…
#BANK NOWEJ ZELANDII (RBNZ) NIEOCZEKIWANIE ZMIENIŁ NASTAWIENIE – RYZYKA PRZECHYLIŁY SIĘ W STRONĘ OBNIŻKI STÓP PROCENTOWYCH, CO UZASADNIONO GLOBALNĄ NIEPEWNOŚCIĄ… W efekcie rynek zaczął wyceniać prawie dwie obniżki w tym roku o 25 p.b. (w maju i sierpniu). To powoduje, że rynek będzie bardziej wrażliwy na wszelkie informacje potwierdzające, bądź zaprzeczające temu scenariuszowi.
#W TEMACIE NEGOCJACJI AMERYKAŃSKO-CHIŃSKICH NADAL BRAK PRZEŁOMU, obie strony zapewniają o „znaczących postępach”, ale jednocześnie nie narzucają sobie ram czasowych. Teoretycznie umowa może pojawić się w każdym momencie pomiędzy kwietniem, a czerwcem, chociaż mocnym sygnałem byłoby wyznaczenie konkretnego terminu szczytu Trump-Xi Jinping.
#W REGIONIE BANK WĘGIER PODWYZSZYŁ STOPĘ DEPOZYTOWĄ O 10 P.B. DO -0,05 PROC., ALE RYNEK LICZYŁ TEŻ NA „JASTRZĘBIE DEKLARACJE” DOTYCZĄCE GŁÓWNEJ STOPY (CAŁY CZAS 0,9 PROC.). NA PODWYŻKĘ STÓP NIE ZDECYDOWAŁ SIĘ TEŻ BANK CZECH, A Z KOMUNIKATU WYPADŁO STWIERDZENIE, O RYZYKU LEKKIEGO PRZYSPIESZENIA INFLACJI.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję