Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Szczyt UE - Brexit, kryzys migracyjny i Nord Stream II

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Już dziś o 16:00 rozpocznie się dwudniowe spotkanie liderów Unii Europejskiej, podczas którego poruszone zostaną przede wszystkim tematy obecnego kryzysu migracyjnego oraz Brexitu, czyli sprawy Wielkiej Brytanii poważnie rozważającej wystąpienie z UE. Oprócz tego na jutro planowana jest dyskusja o sprawach związanych z polityką energetyczną Wspólnoty.

 

Sprawa imigrantów dzieli Wspólnotę

Główne obrady poprzedzić ma "miniszczyt", którego inicjatorem jest Austria. Udział w nim wezmą - Niemcy, Holandia, Austria, Szwecja, Belgia, Finlandia, Luksemburg i Grecja - państwa gotowe do przyjęcia syryjskich uchodźców prosto z obozów w Turcji. W tym gronie przywódcy państw spotkali się już 29 listopada przed szczytem UE poświęconym współpracy z Turcją w sprawie migracji. Według opinii dyplomatów spotkanie liderów tych ośmiu państw jest potwierdzeniem utrwalających się podziałów we Wspólnocie, bo z nieoficjalnych informacji wynika, że tylko te kraje, które zgodzą się na przesiedlenie uchodźców, będą mogły w przyszłości w pełni korzystać ze strefy Schengen oraz będą miały większy dostęp do szerokiego wachlarza funduszy unijnych. Uczestnictwo w "miniszczycie" zapowiedział także sam przewodniczący Komisji Europejskiej - Jean Claude Juncker, który wzywa kraje UE do solidarnej odpowiedzi na kryzys migracyjny.

Temat kryzysu migracyjnego ma rozpocząć główne obrady szczytu UE. W tej kwestii dowiemy się, jaka będzie ostateczna decyzja w sprawie propozycji Komisji Europejskiej wiążącej się przekształceniem agencji ds. granic Frontex w nową, silną Agencję ds. Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Miałaby ona do dyspozycji 1500 strażników zapewnionych przez państwa UE, którzy mogliby interweniować na problematycznym odcinku granicy nawet bez zgody państwa przyjmującego. Jednak sceptycznie do tego pomysłu odnoszą się państwa takie jak: Polska, Węgry i Hiszpania.

Reklama

 

Brexit coraz bardziej realny

Oprócz kryzysu migracyjnego bardzo ważnym tematem szczytu jest sprawa Wielkiej Brytanii noszącej się z zamiarem wyjścia ze struktur Unii Europejskiej. Już dziś brytyjski premier - David Cameron, podczas kolacji szefów państw UE, przedstawić ma szczegóły jego propozycji w sprawie reform UE przed planowanym na 2017 rok referendum w Wielkiej Brytanii, podczas którego Brytyjczycy opowiedzą się za tym czy chcą wyjść z UE.

"Brytyjczycy muszą sami coś wymyślić, ale wśród liderów przeważa nastawienie, że trzeba pomóc Cameronowi" - mówi jeden z wysokich rangą urzędników. Donald Tusk - Przewodniczący Rady Europejskiej chce, aby porozumienie zostało wypracowane do końca lutego 2016 r.

Brytyjskie pomysły na reformę UE to m.in.:

  • wypracowanie współpracy pomiędzy państwami w strefie euro a tymi spoza niej
  • wzmocnienie konkurencyjności na rynku wewnętrznym i ograniczenie ciężarów regulacyjnych
  • zachowanie suwerenności państw i zwiększenie konkurencyjności parlamentów narodowych

Jednak najbardziej kontrowersyjny postulat to ograniczenie do zasiłków dla pracowników z innych krajów. Cameron proponuje, żeby osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii z innych państw członkowskich UE uzyskiwały prawo do zasiłków związanych z zatrudnieniem dopiero po czterech latach.

Reklama

Według dyplomatów wydaje się, że Cameron byłby gotów zaakceptować jedynie obietnicę reform i zmiany traktatu unijnego przy okazji następnego rozszerzenia Unii, które zresztą nie jest planowane na najbliższe lata. Poza tym sondaże opinii publicznej w Wielkiej Brytanii wskazują na rosnącą możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jedno jest pewne, niepowodzenie premiera Camerona w negocjacjach podczas szczytu przechyli szalę na stronę Brexitu.

 

Kontrowersyjna kwestia Nord Stream II

W piątek tematem obrad szczytu będzie terroryzm oraz reforma unii gospodarczej i walutowej. Kilka państw planuje także poruszyć temat bezpieczeństwa energetycznego oraz kontrowersyjnych planów budowy gazociągu Nord Stream II będącego rozbudowaniem Gazociągu Północnego między Rosją a Niemcami. Przeciwne temu projektowi są nie tylko państwa Europy Środkowej, ale także Włochy, które uważają, że nie jest on zgodny z polityką unijnych sankcji wobec Rosji i powinien być potraktowany tak samo surowo jak projekt South Stream, który nie doszedł do fazy realizacji.

Podczas obrad szczytu UE interesy Polski reprezentować będzie premier rządu - Beata Szydło.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Anna Hałas

Anna Hałas

Absolwentka ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowana teorią finansów behawioralnych oraz sytuacją na rynku paliw kopalnych.


Tematy

Reklama
Reklama